Airthings-konec

Poslední dějství online turnaje Airthings (součást série CCT-Champions Chess Tour) bylo celkem krátké. V boji o první místo stačily jen tři partie (aha, spoiler 🙂 , prozradil jsem předem vítěze), boj o třetí místo v podání MVL a Dubova byl stejně jako včera zábavný.

Předem jsem prozradil (nepřímo, ale průměrně inteligentní člověk se jistě dovtípil), kdo se stal vítězem turnaje. Po včerejšku vedl Radžabov na zápasy 1-0, takže je jasné, že kdyby dnes vyhrál zápas Aronjan (např.2.5 – 0.5), hrál by se tiebreak. Nic takového se nestalo.

Hned v první partii zápasu Aronjan-Radžabov hrála asi velkou roli nervozita. Nejdříve ani jeden z hráčů neviděl celkem jednoduchý trik, po němž mohl bílý získat rozhodující materiální převahu (21.e5? dxe3? [21. … d3!-+]), pak udělal hrubku (29.Ve6?) v závěru partie Aronjan. Pravda, to už měl na hodinách pouhých 17 vteřin. Partie se rázem změnila z vyhrané pro bílého na „vyhranou“ pro černého  :usmev: . Jak je mým zvykem, píši „vyhranou“ v uvozovkách, protože počítač celkem snadno dostal černého krále ze  šachů bílé dámy, ale s omezeným časem a za daného stavu zápasu neměl Radžabov důvod riskovat překročení času nebo přehlédnutí nějaké figury. Remíza.

 

Ve druhé partii se toho moc nedělo. Až do 21.tahu byla na šachovnici přibližně rovná pozice, ale pak zahrál Aronjan 21. … c5. Možná něco přehlédl, možná se mu to jevilo jako cesta k „něčemu“ (Remíza? Výhra?). Přišel o pěšce a na šachovnici záhy zůstaly věže a nestejní střelci.
Ke smůle Aronjana nebyl v pozici vidět žádný rozumný plán za černého. Mohl jen čekat, co bílý vymyslí a jestli se mu podaří prosadit pěšce navíc. Připočteme-li k tomu ještě zdánlivě nenápadnou chybu (40. … h6), pak se asi nikdo nediví výsledku partie. Radžabovův hezký závěrečný taktický úder (62.Vxb1) je malou třešničkou na dortu.

 

 

Poslední šanci zahodil Aronjan už v zahájení, když si vybral celkem bezzubou variantu italské hry. Možná by jiného hráče platila, ale na Radžabova to byl nedostatečný kalibr.

Finále Airthings Masters 2020:

Aronjan-Radžabov: 1.zápas 1.5-2.5, 2.zápas 1-2. Na zápasy 0-2. Vítěz: Radžabov.

 

Zatímco finále o první místo bylo možná na solidní kvalitativní úrovni a moc vzruchu nepřineslo, boj o třetí místo byl větší „legrace“. Dubov je nebojácný bijec a ani Vachier-Lagrave nezaostával ve vyhledávání šarvátek na šachovnici.

Podobně, jako v zápasu o první místo, i tady v první partii oba hráči přehlédli hezký úder (19.Sg7!!, 20.Sg7!!) založený na taktice, po němž by bílý získal velkou poziční převahu. Lepší by asi bylo napsat, že ten úder viděli (není to zas tak těžké), ale spíše nedohlédli na konec všech variant (to zas tak lehké není). Oba hráči hráli ostře a nikoli bez chyb.
Ve složité (prohrané) pozici udělal Dubov ještě jednu chybu, která vše urychlila (34.Va8??). Těžko soudit, zda viděl nějaké „duchy“ nebo onen tah zahrál v časové tísni ze zoufalství. Maximovo zakončení partie bylo hezké a přesvědčivé.

 

 

Ani druhá partie nebyla žádná potahovačka. Opět se hrálo na ostří nože(ů). Říká se, že souhra dámy a jezdce je v koncovkách hodně nebezpečná (soupeři). Něco na tom bude, protože se to projevilo i zde. Jediný problém byl, že tuhle „karetní“ kombinaci (D+J) měly obě strany  :usmev: a obě se jí snažily využít proti králi soupeře. Spravedlivá remíza a hezká divočina.

 

 

Ve třetí partii přestal Dubov „bláznit“ . Od zahájení postupně vylepšoval svou pozici až k výhře, která jej vrátila do hry. Solidní výkon bílého.

 

 

Ve čtvrté a rozhodující partii byla pozice až do 27.tahu podle PC rovná (až na nějaké výkyvy  :usmev: ), ale nedivím se Dubovovi, že se snažil co nejrychleji vyřešit problematické postavení svého Jh5. Nějak jsem černé pozici nedůvěřoval. Černý sice udržel materiální rovnováhu a v koncovce těžkých figur ještě zadržel i volného pěšce bílého, který byl jen o kousek blíž k poli proměny než černý volný pěšec, ale aktivní bílé figury vyhnaly černého krále z úkrytu a Dubov byl nakonec donucen před nekrytelným matem kapitulovat.

 

 

O třetí místo:
Dubov – Vachier-Lagrace, 1.zápas 2-2, 2.zápas 1.5-2.5, Na zápasy 0-1.

Konečné pořadí: 1. Radžabov, 2. Aronjan, 3. Vachier-Lagrave, 4. Dubov

(Kdybych měl shrnout finálové zápasy, řekl bych, že o první místo se utkaly dvě „sušičky“, o třetí místo dvě „pračky“. Z toho pak vyplývá, proč je Carlsen mistrem světa-je to kombinovaná pračka se sušičkou  :mrknuti: . )

5 4 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x