Pass

Před prvním volným dnem se zhurta bojovalo, neurodil se však ani jeden rezultativní výsledek. Po čtyřech kolech je ve křehkém vedení hned pětilístek hráčů, ve čtvrtek vstupujeme do druhé třetiny turnaje.

Při sledování dnešního kola bylo cítit, že notná část účastníků letošního Tata Steel Masters už zítřejší volno potřebuje jako sůl. Van Foreest bílými z výkopu přešel proti Magnusi Carlsenovi do horší koncovky – kterou sice udržel, ale uťápnutá, nesebevědomá hra mu je cokoliv jen ne vlastní – ztrápený Jan-Krzysztof Duda raději odremizoval Anishe Giriho v teoretické variantě Grünfeldovy indické.


Domácí Van Foreest partii protrpěl, zdroj: loňský Prague Chess Festival, Vladimír Jagr

Na ostatních deskách se ovšem bojovalo velmi sympaticky. David Antón Guijarro si v Marshallově gambitu s Maximem Vachier-Lagravem vytrpěl své, než gambitového pěšce odehrál. Pozoruhodný byl i boj o vyrovnání v podání Radka Wojtaszka, jenž se proti Alexandru Dončenkovi musel vytasit s ještě vynalézavější obětí pěšce dokonce v koncovce. Kormidlo však v rukou držel pevně a jejich partie rozhodně stojí za přehrání.

Naše první zastávka bude u partie Jesipenko – Grandelius. Ruský velmistr chytil Najdorfovu variantu sicilské bílými figurami za úplně špatný konec a dal Nilsi Grandeliovi nádhernou šanci se po včerejší prohře opět ujmout vedení. Švéd brzy převzal iniciativu a pozice se bílému brzy vymkla z rukou, cestu k vítězství však Grandelius nenašel a po časové kontrole – možná částečně znechucen – se smířil s opakováním tahů, byť i v závěrečné pozici měl stále slušnou výhodu.

Dost nahnutě to vypadalo i u Harikrishny Pentaly s Fabianem Caruanou. Zdálo se mi, že Hari do partie nakročil s cílem hrát solidně a zdravě, hlavně nic nepočítat, jenže stačilo pár nemastných neslaných tahů a jeho americký soupeř začal přebírat iniciativu. Otěže však dnes pustil z rukou ještě dříve než včera s Dudou. Těsně před časovou kontrolou dostala indická dvojka šanci se vysmeknout v taktických zápletkách, kterou si nenechala ujít.

Nejblíže měl k celému bodu Alireza Firúzdža, jenž černými figurami úspěšně zatáhnul Aryana Tariho do čistokrevného guláše a v taktických zápletkách byl mnohem více na výši než jeho soupeř. Jak to však v takových ostrých soubojích bývá, je potřeba být přesný až do konce (ostatně včera jsme to viděli i u Caruany) a Íránec hrající pod mezinárodní vlajkou uklouznul jeden jediný tah před vytouženým cílem – Tari rychle kontroval nabídkou remízy, která nebyla nevyslyšena.

Tabulka je stále dost vyrovnaná, pouhopouhý +1 má hned pět hráčů – Harikrishna, Caruana, Carlsen, Giri a Grandelius, na predikce vítěze je tedy ještě dost brzy. Jasné je jen to, že velmi z formy je Dončenko, který se krčí na posledním místě s pouhým jedním bodem na kontě.

Poř. Jméno Body Rating
1 Harikrishna Pentala 2.5 2732
Magnus Carlsen 2.5 2862
Fabiano Caruana 2.5 2823
Anish Giri 2.5 2764
Nils Grandelius 2.5 2663
6 Jorden Van Foreest 2 2671
Andrej Jesipenko 2 2677
Maxime Vachier-Lagrave 2 2784
Alireza Firúzdža 2 2749
Radoslaw Wojtaszek 2 2705
11 Jan-Krzysztof Duda 1.5 2743
Aryan Tari 1.5 2625
David Antón Guijarro 1.5 2679
14 Alexander Dončenko 1 2668

Zítra mají hráči první volný den, další šnůra čtyř partií se začíná až od čtvrtečních 14:00 našeho času. Je toho dost, co se do článků nevešlo a naše redakce o volném dni zahálet nebude. Na youtubovém kanále šachy.cz si zrekapitulujeme události prvních čtyř hracích dní spolu s necenzurovanými verzemi partií  :usmev:

Odkazy

5 5 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
4 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Rezek

Kopie prispevku na NSS.
Petříku, bývalý kamaráde, Scorpion nelže o útěku. Scorpion si plete útěkovou destinaci. Útěk byl tajný a rychlý. Petřík býval big gambler. Prohrál spoustu peněz. Půjčil si spoustu peněz. Dluhy neplatil. Věřitelé chtěli své zpět. Petřík utekl před věřiteli. Kam Petříku? Na Britské ostrovy? Zde se schovával a vydělával. Nebudu popisovat, jak se živil. Co kdyby příspěvek četla učitelka jeho dětí. Petříku, napiš samostatný článek o gamlerství, dluzích a své práci v zahraničí. Bude mega přístupů, mega komentů a mega korunek. Pojďme společně dělat to co nás baví, pojďme společně dělat šachy, protože to je to co nás baví a spojuje! Bude to SUPER.

Jan Jílek

Oceňuji, že jste zachoval pietu dnešního článku a příspěvek vložil sem – i když off topic. Do podobné debaty se pouštět nechci, řeknu jen tolik, že zdaleka ne vše, co se píše na NŠS je pravda.

Rezek

Koutný na NSS zase lže. Smazal mi příspěvek. Prý byl lživý a mohl by útočit na jeho rodinu. O rodině nepadlo jediné slovo. Gamblerství a útěk před dluhy může potvrdit hodně lidí.

Luboš Zimniok

28.Kh1 není až tak „nelidský tah“ 🙂 . Pokud člověk vidí motiv Vxc5, tak je dokonce logický (ústup z vazby). Nelidské jsou ale tahy 28…. Dd5! a 29.h4!!, zvlášť s omezeným časem. Jinak nejeden komentátor (prakticky všichni) oceňuje 12. … Vxh5 🙂 , ale ten tah je vlastně vynucen, pokud nechce černý hrát bez figury.
Ale jinak povedená „řežba“ dvou mlaďasů a ještě více povedená reportáž ze 4.kola   :palec-nahoru: 

4
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x