OER finišuje

Snad každý, koho zajímá turnaj Opera Euro Rapid, už ví, jak dopadlo čtvrtfinále. A ti, kteří šachu trochu rozumějí, jistě také viděli i partie odvetných čtvrtfinálových duelů. Dnes už začínají semifinálové zápasy, ale shrňme si, co vše se událo ve včerejších odvetách.

Po prvním čtvrtfinálovém dnu měl kromě jiných blízko k postupu Wesley So. Včera zvítězil poměrně rychle, stačily mu k tomu pouhé dvě partie. V první se dostal do výhody černými figurami brzo po zahájení. Duda ve špatné pozici a a už bez kvality ještě přetransformoval svou materiální nevýhodu na věž a střelec proti dámě. Černý bez problémů vyhrál.
Ve druhé partii měl bílé kameny So a vyhnul se ruské hře, když zvolil 1.d4. Královskou indickou sehrál Duda dost bídně a So po vítězství v prvním zápasu poměrem 2.5-1.5 zvítězil snadno i ve druhém zápasu 2-0. Na zápasy W.So – Duda, J.K. 2-0 .

Dvojice superremízovašů hrála první zápas 2-2 a začínala tak vlastně od nuly. Tentokrát ani Radžabov, ani Giri nezůstali nic dlužni své pověsti a poctivě remízovali všechny čtyři rapidové partie. Remízou skončila i první tiebreaková blicka, ale ve druhé bleskovce Radžabov zahrál už v zahájení „sprosté“ 3.d3 (po 1.e4 e5 2.Jf3 Jc6 3.d3!?) a zřejmě tím Giriho vykolejil. Nebo jen svedl na špatnou cestu  :usmev: . Giri najednou začal černými útočit na královském křídle. Rozbil pozici takovým způsobem, že jsem měl chvílemi pocit, že je to nějaká moje partie. Nebyla sice moje, ale vzhledem k tomu, že Giri při „útoku“ rozbil především vlastní pozici, tušil jsem (a správně), jak to celé dopadne. Radžabov vyhrál.

 

 

Po remíze v prvním zápasu (2-2)  a remíze ve druhém (2-2), vyhrál v tiebreaku a postoupil do semifinále.

 

Magnus Carlsen „překvapivě“ vyhrál první zápas s Dubovem (2.5-0.5). Odveta měla zcela jiný průběh.
V první partii měl sice navrch Carlsen, ale nehrál přesně a Dubov se vysmekl. Remíza. Ve druhé partii Carlsen hrubě chyboval (16.Sd2?) a Dubov vyhrál černými v miniaturce.

 

 

O tom, že Dubov na Carlsena umí, resp. Carlsen proti Dubovovi dělá velké množství hrubek, svědčí třetí partie. Dubov měl bílé a partie měla opět 25 tahů  :usmev: . Asi jen málokdy se podaří mistru světa prohrát během cca hodiny a půl dvě miniaturky. Magnus to dokázal!

 

Stejně jako v prvním zápasu byla i zde čtvrtá partie zbytečná, Dubov vyhrál 2.5-0.5. Na zápasy 1-1 a následoval tiebreak.
První blicku sice MC vyhrál a ani tady nebyla partie nijak dlouhá (28 tahů), ale ve druhé opět Dubov bodoval, poté, co ve vyhrané pozici MC chyboval a odevzdal nějaké pěšce. Ani nestejní střelci mu nepomohli.
V armageddonu také nehrál Carlsen nejlépe, ale naštěstí pro něj to tentokrát stačilo.

Po zápasových remízách skončilo klání Carlsen – Dubov sice 1-1 na zápasy, ale z tiebreaku vyšel Magnus vítězně.

Zápas Vachier-Lagrave – Aronjan byl sice napínavý a skončil remízou 2-2, ale vzhledem k tomu, že první minizápas vyhrál MVL (2.5-1.5) nebylo třeba sahat ke „krajním“ prostředkům, tedy k tiebreaku. Maxime Vachier-Lagrave postoupil do semifinále.

 

Semifinále se hraje již za několik minut (je právě 16:45) a uvidíme tyto dvojice:

So -Radžabov

Carlsen – Vacher-Lagrave

 

Odkazy:

Web turnaje
Online přenos

 

5 1 hlas
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x