Třikrát a dost?

Známého hesla, které se v dobách „dávno“ minulých pokoušeli prosadit někteří politici do našeho trestního práva, se zřejmě drží Magnus Carlsen. Ve vyřazovacích bojích mu zatím pokaždé stačily tři rapid partie k ukončení zápasu-ať už vítěznému nebo naopak.

V dnešních prvních zápasech semifinále online turnaje opera Euro Tour na sebe narazili Vachier-Lagrave s Carlsenem a So s Radžabovem.

Magnusovi stačily i tentokrát tři rapid partie.
V první partii měl Magnus bílé figury a Maxime se dlouho držel. Ve 22.tahu si zřejmě vzpomněl na poučku, že věže patří na volné sloupce a zahrál tah 22. … Vd8. V zásadě správné rozhodnutí bylo tentokrát chybou. Kromě poučky o věžích a volných sloupcích platí například i poučka o aktivitě králů v koncovce a ještě i další pravidla (třeba o slabinách). Stockfish sice označuje tah 22. … Vd8 „jen“ jako slabší tah, ale od toho tahu už hrál až do konce jen bílý a černý mohl čekat, zda někde náhodou nešlápne vedle. nestalo se. MC vede 1-0.

 

 

Ve druhé partii sice odevzdal Vachier-Lagrave kvalitu a PC vykřikuje, že černý má výhodu, ale nějak nebylo vidět, jakým způsobem by ji mohl uplatnit. Neviděl to ani MC a partie skončila remízou.

Třetí partie, MC měl opět bílé figury. Tentokrát obětoval kvalitu Magnus. Za dvojici střelců, nějaké pěšce a slabého černého krále. Carlsen partii vyhrál, ale zkomplikoval si situaci, když si ve 34.tahu blicnul 34.Sd4? .
I mnohý špatný šachista (třeba já  :usmev: ) nevěřícně zakroutil hlavou, že si Magnus nedal zabijácké 34.Vc8! se snadnou výhrou.

 

Za stavu 2.5-0.5 pro Carlsena by už byla čtvrtá partie jen ztrátou času. MC tedy opět dokončil zápas jen se třemi partiemi a moc se nenadřel.
Jen, aby i tady neplatilo „třikrát a dost“  :usmev: .
Carlsen se tak ujal vedení 1-0.

 

Druhá dvojice byla celkem zajímavá a netroufal jsem si tipovat výsledek.
V první partii měl lepší šance Wesley So, ale pak dlouho hledal cestu k uplatnění výhody. Nenašel. Zahrál 38.Sxf6, což vedlo k rovné hře. V časové tísni hrající Radžabov Soovi chybu oplatil, když šel s kvalitou navíc a slabým králem ve 43.tahu 43. … Kf8.
Byla to chyba, ale domnívám se, že jen málokdo by s několika vteřinami na hodinách (s dostatkem času to určitě není problém najít) našel správné a drzé 43. … Kg8.

 

 

Ve druhé partii Radžabov Soa přehrál. So sice nehrál věžovku nejpřesněji, ale to bylo asi jedno, protože vzniklá věžová koncovka by snad měla být za silnější stranu vyhraná (pěšec navíc, odřezaný černý král, černý dvojpěšec, aktivní bílý král a žádné bílé slabiny). Srovnáno na 1-1.

 

 

Ve třetí partii se Radžabov porazil sám  :usmev: , ale je sympatické, že se nebál obětovat figuru za rozbití pěšcového krytu před bílým králem. Jen mi není jasné, co tam viděl, protože já sice tah 25. … Sxh3 viděl také, ale zdálo se mi to takové „neubližné“ a bezkrevné.

 

 

Ve čtvrté partii to byl spíše černými hrající So, kdo se mohl pokoušet hrát na zisk hmatatelnější výhody, ale s ohledem na vývoj zápasu to zahrál černý pragmaticky na remízu.

 

První zápas, Radžabov – So 1.5-2.5. Na zápasy: 0-1.

Odvety se hrají zítra opět od 17:00 středoevropského času.

 

Odkazy:

Web turnaje
Online přenos

 

 

 

5 1 hlas
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x