OER-známe finalisty

Opera Euro Tour se kvapem blíží ke svému závěru. V pátek, 12.2.2021, se hrála odvetná semifinálová utkání. Po prvních minizápasech měli blíže k finále Carlsen (Carlsen-MVL 2.5-0.5) a So (Radžabov – So 1.5 -2.5).

Wesley So se zhlédnul v Carlsenově „pravidlu“ (3x a dost) a bez problémů si poradil s Tejmurem Radžabovem.
V první partii odvetného zápasu se sice bojovalo, ale skončila spravedlivou dělbou bodů. Ve druhé to vypadalo, že si oba potřebují odpočinout a partie rovněž skončila remízou, tentokrát však rychlou za pomoci opakování tahů.

Třetí partie už byla bojovná. Bílý se dostal do problémů už v zahájení, když zahrál tah 11.Se3. Nejsem sice znalcem tohoto (ani jiného  :usmev: ) zahájení a možná se to zcela běžně hraje, ale mám dojem, že obyčejná rošáda (11.0-0) je logičtější, ale hlavně je bezpečnější. Důsledkem plánu s 11.Se3 je ztráta rošády bílého, což by samo o sobě ještě asi moc nevadilo, ale ve spojení s tahem 12.Jf4 je to plán přinejmenším pochybný. Bílý král se ocitl v průvanu a Radžabov byl donucen odevzdat dámu za věž a střelce. Postupem volného pěšce pak So ještě donutil Radžabova odevzdat střelce a i když se Radžabov pokoušel postavit nějakou pevnost, měl smůlu. Kdyby stál jeho pěšec na f2 a věž na e3, zřejmě by pozici udržel, jenže pěšec stál na f3 a pro Soa nebyl problém dokráčet k vítězství, které znamená postup do finále.

 

 

Wesley So postupuje po vítězství na zápasy 2-0 ( první zápas So-Radžabov 2.5-1.5, druhý 2-1).

 

Magnusi Carlsenovi stačily v prvním semifinálovém střetnutí k vítězství pouhé tři partie. Kdo čekal, že se Maxime Vachier_Lagrave (MVL) v odvetě rychle složí, spletl se.
Naopak, MVL zabojoval a po úvodních dvou remízách, v nichž měl více ze hry, bodoval nejen ve třetí, ale i ve čtvrté partii.
Podobně, jako v zápase s Dubovem, i tentokrát udělal MC nepochopitelné hrubé chyby.
Ve třetí partii si tak nějak ucpal ústupovou cestu pro svého střelce (17. … Je7??)  a po ztrátě figury sice ještě udělal pár tahů, ale nakonec musel kapitulovat.

 

 

Ve čtvrté partii nejprve MC vytvořil z lepší pozice rovnou (20.Jxd7), pak horší (23.Jd4?) a nakonec prohranou, když se evidentně „umyšnul“ a postavil dámu na d3 místo na d2.
Pokud MC turnaj vyhraje, snad mu zbudou nějaké penízky na novou myš  :smich: .
Další miniaturka mistra světa.

 

 

MVL tak na zápasy srovnal na 1-1 (první zápas Carlsen-MVL 2.5-0.5, druhý 1-3) a následovaly dvě tiebreakové bleskové partie. Ani tady se nerozhodlo, protože oba hráči v blickách využili výhodu bílých figur a vyhráli. V armageddonu neponechal MC nic náhodě a od začátku šel tvrdě za svým vítězstvím.

Po vítězství v armageddonu se tak stal Magnus Carlsen druhým finalistou turnaje Opera Euro Tour.

 

Odkazy:

Web turnaje
Online přenos

 


Nejen šachem živ je člověk.
Dvě nešachové „blbosti“ na víkend, které snad nikoho nepohorší nebo neponouknou k nevyžádaným komentářům  :usmev: . Prostě jen dva vtípky bez hlubšího významu.

Pokud sledujete vývoj kolem nouzového stavu a máte dojem, že jeho neschválením se řítíme do záhuby  :usmev: , nepanikařte. Nic strašného se nestane (pro normálního člověka, nikoli politika).

Důležitý není nějaký „právní rámec“, ale dodržování jednoduchých zásad (Roušky, Rozestupy…rum  :usmev: atd.), které slouží k ochraně zdraví.
A to nemá žádnou souvislost s jakýmkoli nouzovým nebo výjimečným stavem, je to o slušnosti a respektu k druhým lidem.


Teprve relativně nedávno jsem se dozvěděl, že máme více ( o dost více) než dvě pohlaví  :smich: . Zatím jsem nepotkal nikoho, kdo by je dokázal vyjmenovat.

 

 

Noste roušky, nelíbejte se s cizími lidmi, dodržujte rozestupy a snažte se zůstat zdraví!  :mrknuti:

 

Hezký víkend!

5 3 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x