OER – Are you joking?

V překladu: „OER (Opera Euro Tour)-Děláte si srandu?“
Kdyby mi někdo řekl, že sleduji partie online okresního přeboru, věřil bych. Jenže jsem sledoval partie „špičkového“ online turnaje, jehož finále pomalu skončilo dříve, než začalo. Kdybyste zaměnili jména některých účastníků za „Zimniok“ nebo „Repák“, nikdo by se nad těmi partiemi nepozastavil.

Začnu bojem o třetí místo.

Po včerejším zápasu, v němž zvítězil Radžabov nad Vachier-Lagravem poměrem 2.5-1.5, se dnes čekal napínavý souboj. Nic takového se nestalo.

V první partii měl MVL černé a na 1.Jf3 si vybral holandskou obranu. To je samo o sobě poměrně složité zahájení s nevalnou pověstí. Ovšem v rukách znalce to může být i silná zbraň. Ne však v tomto případě. Nechce se mi hledat, kolikrát v životě a s jakým výsledkem hrál MVL holandskou. Podle partie bych tipoval, že proti silnějším hráčům asi ani jednou.
Černý to postavil tak špatně, že už záhy po zahájení (12. … fxe4?) se topil ve … . Raději nezmiňovat!
Prostě bída a Radžabov zaslouženě a bez problémů zvítězil.

 

 

Ke druhé partii tohoto matche je těžké říct cokoli rozumného. Snad po zhlédnutí závěru partie umlknou hlasy, že MVL nechce před turnajem kandidátů ukazovat svou sílu  :usmev: . Osobně si myslím, že tady hrály roli nervy nebo pořádně, ale opravdu pořádně „rozkmitaná“ myš.

 

 

Vzhledem k tomu, že první zápas skončil vítězstvím Radžabova (2.5-1.5) a v tomto zápasu už MVL nemohl dosáhnout více než remízy (za předpokladu, že by vyhrál zbývající dvě partie), nepokračovalo se dál a Radžabov tak v turnaji obsadil třetí místo.

 

Ani Magnus Carlsen se dnes nijak nevyznamenal. Tedy pokud nemám brát vážně šachanistu Honzu Repáka, který mi psal, že bychom měli Magnuse uvést do šachanistické síně slávy  :usmev: .
Marně vzpomínám, který mistr světa byl schopen v několika málo dnech (hodinách???) prohrát ne jednu, ale hned několik partií v miniaturkách. Magnus to dokázal.
Pravda, dnes „miniaturní“ limit mírně překročil, ale s klidným svědomím se v první partii mohl vzdát už před 25.tahem.
Jeho „oběť“ figury 14. … Sxh4? si v ničem nezadá s kavárenskými „útoky“ amatérů hrajících v hospodě čtvrté cenové skupiny o korunu s flekem.

 

 

Ve druhé partii So bez větších problémů ubránil zápasové vedení remízou černými figurami.
Za zmínku stojí třetí partie.
Je to zvláštní, ale Magnusovi nějak selhává intuice (a zřejmě i propočet). Zatímco v první partii nesmyslně obětoval, ve třetí partii obětovat měl, ale neobětoval  :usmev: . Po 17. …Sxd4 dobral So až příliš bezstarostně a optimisticky na poli d4 dámou (18.Dxd4?) a měla následovat exekuce. Místo toho však Magnus „měkce“ vyměnil střelce (18. … Sxb3?) a k oběti se neodhodlal ani o tah později (19. …d5?).
Nakonec měl So o figuru více a MC mohl děkovat všem svatým, že jej soupeř vypustil (33.Vxd8?!).

 

 

Ani ve čtvrté partii nebyl evidentně znechucený Carlsen takticky na výši. Závěr partie byl plně v režii černého, který několikrát zahodil výhru s vědomím toho, že remíza mu bohatě stačí na vítězství v zápasu a tím i v celém turnaji.

 

 

So po remíze v první zápasu zvítězil ve druhém poměrem 2.5-1.5 a stal se tak zaslouženě vítězem turnaje.

Konečné pořadí:

1/ Wesley So
2/ Magnus Carlsen
3/ Tejmur Radžabov
4/ Maxime Vachier-Lagrave

 

Odkazy:

Web turnaje

 

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
2 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zdenek Cekal

VLM vs. Radžabov
46.Vxg5+??
To jako fakt?! Kdybyste zaměnili jména některých účastníků za „Zimniok“ nebo „Repák“, nikdo by se nad těmi partiemi nepozastavil.
Stačí zaměnit MVL za Z. Čekala a vyjde to nastejno…
 

Remcik z Banika

Tak to je škoděnka, remíza s Mikym by určitě potěšila. Kde byl problém, časová tíseň, nervy nebo obyčejné zatmění mysli? U Vachiera mě napadla myšlenka o pravidlu dotknuto táhnuto 🙂 Ale u internetového hraní jsem se s tím ješte nesetkal.

2
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x