NICCKO

Nejde o chybu v nadpisu. Nechtěl jsem napsat „nicko“ (nulo) 🙂 . Jde o zkratku New In Chess Classic K.O.
Zatímco naprostá většina šachistů sledovala turnaj kandidátů, v online prostředí, konkrétně na chess24.com, se rozjel další ze série deseti turnajů Champion Chess Tour tentokrát pod názvem „New In Chess Classic 2021„.

Turnaj už jsem tu zmiňoval (?) a také už se dostal do vyřazovací fáze. Osm hráčů ze šestnácti postoupilo do vyřazovacích bojů, kde sehrají KO minizápasy.

Postupující osmička hráčů je patrná z tabulky (převzata z TWIC). Tabulka neukazuje přesné pořadí hráčů, protože zohledňuje špatné vedlejší hodnocení.

Pro někoho možná překvapivě, po jiného nepřekvapivě nepostoupili Duda a Karjakin. Při pohledu na jejich účast v podobných turnajích však na tom nic až tak překvapivého není.

Naopak překvapením je postup Liema Quanga Lea (kdo ví, jak se to skloňuje  :smich: ). Po prvním hracím dnu byl totiž na samém dnu tabulky a vůbec to nevypadalo, že by se ještě vzchopil. Ale stalo se.

Včera se hrály první minizápasy a utkaly se dvojice:

Carlsen – Radžabov
Aronjan – So
Mameďarov – Firúzdža
Liem Quang Le – Nakamura

Byly to sice teprve první zápasy (hrají se dva zápasy na čtyři partie v rapidu, v případě nerozhodného výsledku ještě třetí zápas a pokud i ten skončí nerozhodně, rozhoduje tiebreak), ale přece jen něco málo napověděly.

Carlsen se potkal s Radžabovem a ani jeden z hráčů nedocílil vítězství. Po čtyřech remízách tak skončil jejich souboj 2-2.

Dále na sebe narazili dva Američané  :usmev: , Levon Aronjan a Wesley So. Před zápasem jsem věřil více Soovi, ale Aronjan byl suverénní. Třikrát zvítězil a jednou prohrál.
Aronjan – So 3-1.

Fandové Firúzdži budou asi zklamaní. Mladý Íránec hrající pod vlajkou FIDE prohrává na zápasy 0-1, protože podlehl Mameďarovi, který 2x zvítězil a 2x remízoval.
MameďarovFirúzdža 3-1.

Veitnamec Liem Quang Le narazil na jednoho z favoritů Hikaru Nakamuru. Čekal bych, že si s ním Nakamura lehce poradí, leč nestalo se. Nakamura sice v zápase zvítězil, ale jen těsně.
Le – Nakamura 1,5-2,5.

 

Turnaj jsem zatím moc nesledoval a partie jsem jen rychle proletěl. Zaujal mě závěr čtvrté partie zápasu mezi Firúzdžou a Nakamurou. Mameďarov prokázal lepší taktický postřeh a nadějného Íránce „vycvičil“.

 

Turnaj pokračuje dnes od 19:00 dalšími zápasy. Sledovat můžete buď přímo na chess24.com nebo např. na chessbomb.

 

5 4 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
3 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
David Navara

Průběh zápasu Aronian – So ovlivnila první partie zápasu, v níž se bílými hrající Wesley So překlikl a okamžitě přišel o kvalitu. Černými se pak hraje na výhru těžko. Je vidět, že ani ti nejlepší nemají dokonalou myš! 🐭

David Navara

Předpokládám, že věž směřovala na e3, ale zastavila se na půli cesty, což se jí stalo osudným.

3
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x