NICC-finále

Osm finálových partií v turnaji New in Chess Classic, čtyři o první místo, čtyři o místo třetí. Jen jednou zvítězily bílé figury, dvě partie skončily smírně a pětkrát vyhráli vůdci černých figur.

Pravidlo o tom, že bílý provádí první tah, údajně zvýhodňuje bílého. Mám na mysli hráče hrajícího bílými kameny, nikoli barvu pleti. Je to opravdu tak? Je, ale při pohledu na výsledky včerejších partií by mohly vzniknout pochybnosti.

V prvním zápase o třetí příčku (AronjanMameďarov) slavily pokaždé úspěch černé figury. Nestalo se tak kvůli výhodě či nevýhodě prvního tahu, ale po hrubých chybách hráčů. Jakoby se domluvili, že vyhrát bílými je ostuda  :usmev: .

 

Hned v první partii bílý ve slibné útočné pozici nejdříve zahodil výhodu, pak slepě prošel kolem remízových možností a nechal si chytit dámu.

 

 

Ve druhé partii si lépe stojící bílý naprosto nepochopitelně vybral pro svého jezdce to nejhorší pole (kromě polí f6 a c5, kde by o jezdce přišel). „Vylepšil“ to ještě tahem 15.g3?? a byla z toho miniaturka. Srovnáno, 1:1 .

 

 

Třetí partie byla rovná. Téměř až do konce  :usmev: . Bílý si tak nějak neuvědomil, jak blízko poli proměny se nacházejí černí pěšci. Po hrubce 31.b4?? už není těžké najít výhru.

 

 

I počtvrté slavily vítězství černé figury. Tentokrát se ale mohutně blicalo a partie vypadala chvílemi na výhru bílého, hned na to zase naopak 🙂
Bílý závěr nezvládl.

 

 

První zápas o třetí místo tedy skončil nerozhodně 2-2. Bude zajímavé sledovat, jak si oba hráči povedou dnes. Vyhraje Aronjan nebo Mameďarov?

 

Carlsen hrál s Nakamurou.
Po úvodních dvou bojovných, ale korektních remízách, si Magnus „dovolil“ vyhrát bílými  :usmev: . Magnus stál od začátku lépe, pak však obětoval figuru (27.Sxb7!?), což sice nebylo nejlepší. ale rozhodně to bylo zajímavé. Magnus ale polevil (30.Vxe8?; 30.c4+/-) a Nakamura dokonce mohl „skórovat“ (38. … Db5! -/+), ale „přestřelil“ (38. …fxg5? =). Za figuru měl bílý sice jen dva pěšce, ale černý měl tak slabého krále, že to stačilo na udržení křehké rovnováhy. Ovšem jen do té doby, než zahrál černý neopatrně 46. …Df8??, po čemž dostal bílý figuru zpět a pěšci navíc mu zůstali.

 

 

Čtvrtá partie se po oboustranných chybách rozhodovala až v časovce, kdy bílý v nelehké pozici zahrál „přirozené“ 37.Dd5?? , po čemž přišel o materiál.

 

 

Magnus tak má po vítězství v prvním zápasu (3-1) celkem blízko k vítězství v turnaji. K tomu mu stačí dnešní zápas aspoň remízovat. Nedá se však čekat, že by se proti tomu Nakamura nevzpouzel a zřejmě uvidíme tuhý boj.

Boj o třetí místo je stále otevřený. Šanci mají oba hráči, Mameďarov i Aronjan.

 

Od 19:00 můžete sledovat finálové zápasy na chess24.com nebo např. na chessbomb.

 

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
4 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zdenek Cekal

Měli bychom si nesmírně vážit českých šachových komentátorů – Žilky, Navary, Kriebela, Cveka…To, co předvádí na „chess24“ afektované trio – Howell, Houska, Snare – je nestravitelné i pro mne, osobu s hroší kůží. Dvě uřvané slepice a hyperkorektní, nažehlený panák…Fuj tajbl. Pravidelně každý měsíc utrácím 10 $. Zbytečně, proto jsem zrušil trvalý příkaz k platbě. Běž s celým ansámblem někam, Magnusi!
 
EDIT: redakčně zjemněno, Magnus poslán „někam“.
 
 

Venuše Souralová

A vy nevíte, že jel souběžně také oficiální chess24 stream komentovaný trojicí Peter Leko – Peter Svidler – Tania Sachdev? Chess24GM se to jmenuje a je to stream pro šachisty. (Howell a spol je určen hlavně pro běžnou veřejnost, aby se šachy více zpopularizovaly, úmyslně se komentující například vyhýbají používání notace). A Chess24GM nestál ani korunu.

David Brazina

A Howel a spol mají za úkol přitáhnout nebo odradit?

4
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x