NICC a jiné „opičky“

New In Chess Classic pokračuje, Vezerkepzo ukončen, IMP bez Dudy, IMPK, Shenzen s Dudou a 1.h4! v televizi (?).
Tolik ve stručnosti o následujícím malém několikadenním shrnutí.

New In Chess Classic sledujeme celkem pravidelně a kdo sleduje s námi, ví, že se včera hrály druhé semifinálové zápasy.

První zápas Magnuse Carlsena s Levonem Aronjanem skončil remízou 2-2 a včera tak oba borci začínali od nuly. První dvě partie skončily remízami, ve třetí měl MC černé figury a postupně od zahájení Levona přehrával. Prvopočátek problémů bílého je možná už v tahu 8.Vc1, po němž černý nemá žádné problémy. Naopak Aronjanovy figury neměly dobrou souhru a vše pak „vyšperkoval“ tahem 18.Jb3, po němž se hrálo už jen na bílou branku. Magnus si takovou příležitost nenechal ujít a skóroval.

 

 

Ani ve čtvrté partii, kdy se ještě mohl pokusit o vyrovnání, se Aronjanovi nevedlo lépe. Carlsen od zahájení postupně stupňoval svou výhodu až k výhře.

 

Po remíze 2-2 a vítězství 3-1 postupuje do finále Magnus Carlsen. Levon Aronjan si zahraje o třetí místo.

 

Druhý semifinálový zápas mezi Nakamurou a Mameďarovem byl spanilou jízdou Mameďarova se špatným koncem. První zápas vyhrál 3-1 Nakamura a Mameďarov stál před nelehkým úkolem-vyrovnat na zápasy. Povedlo se mu to na jedničku a ani k tomu nepotřeboval čtvrtou partii.

V první a druhé partii se Nakamura dopustil poměrně hrubých taktických prohřešků.

V dámské koncovce si nalezl do matu…

 

 

Ve druhé partii zřejmě přehlédl úder 36. … Vxf3!

 

 

Mameďarov Nakamuru porazil hned třikrát po sobě (!), a protože na zápasy byl stav 1-1, rozhodoval tiebreak. Nejdříve dvě bleskovky, které skončily remízami, pak armageddon, v němž měl bílé figury, 5 minut na partii a povinnost zvítězit Mameďarov. Tady jeho jízda skončila. Černými figurami vyhrál Nakamura a postoupil do finále.

 

Finálové zápasy začínají dnes. o první místo se utkají Carlsen s Nakamurou, o třetí příčku Aronjan s Mameďarovem.

Od 19:00 můžete sledovat první finálové zápasy na chess24.com nebo např. na chessbomb.


 

O turnajích Vezerkepzo v Budapešti jsme zde již informovali. V GM turnaji hrál GM Vojtěch Plát a byl nasazen jako turnajová jednička. Příliš se mu však nevedlo, když s pěti body skončil na čtvrtém místě a odepsal cca 16 bodů ze svého ratingu.
Nemusí si však zoufat, slovenští zástupci GM Pacher a FM Danada dopadli ještě hůře (osmé, resp. deváté místo).
Desetičlennému turnaji dominovala mládež. Zvítězil Abhimanyu Mishra z USA (12 let) , na druhé místě skončil Ind Basak Souhardo (14 let). Oba hráči ani jednou v turnaji neprohráli!

V IM turnaji hrál Stanislav Stárek, který skončil se třemi body na desátém místě a upsal 17 ELO bodů. Zvítězil Leon Luke Mendonca z Indie.


V Polsku začaly šampionáty jednotlivců IMP a IMPK (IMP = Indywidualne Mistrzowstwa Polski, IMPK=Indywidualne Mistrzowstwa Polski Kobiet).

Zatímco deset žen bojuje v klasickém jednokolovém turnaji „každý s každým“ (spíše každá s každou  :usmev: ), muži hrají systémem vyřazovacích zápasů. Zápasy se skládají z dvou partií „klasickým“ tempem, v případě remízy se hrají dvě rapid partie tempem 15m+10s, dále dvě blicky 5+3 a pokud ani to nerozhodne, přichází na řadu armageddon (bílý 5 minut a povinnost zvítězit, černý 4 minuty a stačí remis).

Seznam účastníků mužského turnaje:

Seznam účastnic turnaje žen:
Jak se turnaj mužů vyvíjí, je patrné ze screenshotu ze stránek chessmanageru.

 

V ženách zatím po dvou kolech vedou se stoprocentním ziskem Jolanta Zawadzka a Joanna Majdan.

Celkový cenový fond turnaje činí 350 000 zlotých (tj.cca 1 738 500 korun).


Možná jste zaregistrovali, že mistrovství Polska nehraje současná polská jednička Jan Krzysztof Duda. Nehraje a zlé (polské  :usmev: ) jazyky tvrdí, že dal přednost snadnějšímu výdělku v online turnajích. Duda hrál v turnaji New in Chess Classic, kde se nedostal do finálové osmičky a momentálně hraje na serveru chess.com online turnaj čtyř hráčů turnaj(e) pod názvem „The Belt and Road 2021 Shenzhen„, který se skládá z dvoukolového klání v rapid partiích a pak stejný systém v blickách.

Těžko říct, jaké jsou skutečné důvody jeho neúčasti na mistrovství Polska, ale jisté je, že jeho rozhodnutí se, podobně jako by tomu bylo v jiných krajích, stalo terčem kritiky šachových fandů.
Ale někteří v tom vidí i pozitiva. Jeden z nich se vyjádřil, že prý „aspoň zase Janek neztratí rating“  :usmev: “  .


Už si nepamatuji, kdo mi vykládal historku z jedné ostravské hospody a ani nevím, zda se skutečně udála tak, jak ji popisuji. Možná je vše vymyšlené  :usmev: .
Údajně se po nějakém turnaji (?) jeden hráč dohadoval ve veselé šachové společnosti u piva s Alešem Krajinou o tahu 1.h4 . Zatímco Aleš si stál za svým, že 1.h4 je normální tah, jeho „protivník“ tvrdil, že mu dokáže opak  :usmev: . Taxíkem se zajelo pro šachy a hodiny s tím, že kdo prohraje zápas, platí taxíka a útratu i za soupeře. Po několika výhrách bílého, zahajujícího partie tahem 1.h4, si hráč, hrající černými kameny, odskočil na toaletu…a už se nevrátil  :smich: . Je jasné, kdo pak platil útratu i dovoz šachů (kdo zůstane, platí), ale Aleš tak prý dokázal životaschopnost „Krajinova krajního útoku“.

V každém případě, Aleš Krajina hraje 1.h4 stále a kromě online zápasu s panem Čekalem slavil s tímto zahájením úspěch i na online MČR v blickách, kde ze sedmi partií bílými použil toto zahájení 7x  :usmev: a „vytřískal“ z něj šest bodů. Ani jeho výsledek černými nebyl špatný a Aleš Krajina obsadil v turnaji 20.místo a vyhrál kategorii seniorů 60+.
Poslední zmiňovaná skutečnost byla zřejmě příčinou návštěvy České televize u Aleše doma, kde prý po něm chtěli, ať usedne k šachovnici a jakoby zahájí partii. Usedl a zahájil: 1.h4!  :usmev: .

Pokud nám Aleše ve střižně nevystřihnou, pak se tento tah objeví na obrazovkách už (minimálně) podruhé. Poprvé to bylo ve filmu Oběť pěšce (Pawn Sacrifice), kde si v jedné scéně mladý Fischer přehrává novinky v zahájení z ruského šachového časopisu a s vážnou tváří zahraje první tahy bílého i černého: 1.h4 h5.

Takže nezjistí-li v ČT, že Krajinův nos či brada výrazným způsobem narušují kompozici obrazu, je možné, že v dalším dílu pořadu V šachu uvidíme „Krajinův krajní útok“ 1.h4! na našich obrazovkách  :smich:

 

5 4 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x