Maty ministerského rady

V roce 1928 se koná v Ženevě Mezinárodní konference práce. V Československé delegaci je i ministerský rada JUDr. Emil Palkoska, držitel rytířského řádu Čestné legie za zásluhy o zemědělství, který mu byl udělen v roce 1924 francouzskou vládou.


Již od mládí Emil Palkoska řešil a skládal šachové úlohy. Stal se velmi slavným a úspěšným problémistou, byl známý v šachových rubrikách všech světových novin a šachových periodik. Napsal dvě odborné publikace Schachprobleme Weiss: Dame und ein Läufer (s A. C. Whitem, 1911) a Idea a ekonomie v šachové úloze (dva díly, 1928 a 1947).

Prvotinu uveřejnil v roce 1888, a pak složil více než 1500 skladeb, hlavně trojtažek. Patřil k našim nejvýznamnějším šachovým skladatelům. Byl zakladatelem směru, kde je důležitou složkou obsahu úlohy strategie nebo logická kombinace. V Albech FIDE získal 18 bodů, ve skladatelských soutěžích pak na 200 vyznamenání, z toho asi 35 prvních a 85 dalších cen. V letech 1907 – 1954 byl členem pražského kroužku kompozičního šachu, který se jmenoval Fakulta a který později i vedl. V Národní politice 1907 – 1945 a v Lidové demokracii 1946 – 1955 vedl šachovou hlídku.

Z jeho bohaté tvorby přináším dvě úlohy a několik výstřižků z dobového tisku.

Palkoska, Emil
Zlatá Praha, 1888
Mat 3. tahem

Palkoska, Emil
Skakbladet I. cena, 1907
Mat 3. tahem

Každé začátky jsou v šachové skladbě velmi perné. Výstřižek ze Zlaté Prahy (16. 3. 1888) ukazuje, že i tak slavný skladatel měl se svou první skladbou potíže. Skoro o půl roku později (24. 8.) už ale zaznamenal první úspěch. Jedna z jeho velmi úspěšných skladeb (viz výše) pak byla uveřejněna v dánském časopise Skakbladet 1907 (konkrétně v čísle 12 na str. 71) a získala 1. cenu. Později byla uveřejněna také v úvodní šachové rubrice v novinách Národní politika 7. 7. 1907, kterou vedl Palkoska až do roku 1945!

Následují slíbené dobové výstřižky:

Ve druhém čísle rubriky v Národní politice z 14. 7. 1907 mě zaujala vynikající skladba ruského autora A. V. Galického.

Galickij, A. V.
Šachm. obozrenie, 1893
Mat 3. tahemÚlohy ke stažení jsou na této lince.

5 4 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
8 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Kalendovský

Možná zaslouží zmínku jeho tvůrčí spory s Miroslavem Havlem, které pokračovaly po jejich obou celé životy. Kniha Idea a ekonomie v šachové úloze je jen jedna, vydání z roku 1947 je doplněním originálu z roku 1928. O obou psal velmi poutavě ing. Ilja Mikan ve své Galerii čs. skladatelů. To jen na okraj…

david brazina

proc?

Zdeněk Závodný

Nevím zda p. Kalendovský odpoví, tak alespoň to napovím. Mnoho materiálů o sporech dvou problémových směru uvádí na svém webu pan Kotěšovec. Třeba zde je odstavec o Palkoskovi (NP = Národní politika):
Recenze jeho knih zabírají nemalou část rubrik v NP. Celkový dojem kazí pouze tehdejší osobní spory dvou skupin významných českých problemistů, z nichž jedna skupina se soustředila právě kolem Emila Palkosky (a patřili sem zejména Chocholouš, Traxler a Kotrč), druhá kolem Miroslava Havla (ke které patřili zejména Dedrle, Štefanydes a Mach). Jádrem sporu bylo nejprve používání bílých pěšců. Jejich vzájemné osočování (později zejména z plagiátorství) nemělo vůbec zaplňovat prostory rubrik a mohlo i některé věci neznalé čtenáře znechutit. Když to trochu zlehčím, určitou paralelu vidím v československých časopisech zejména v padesátých letech 20. století. Když si v nich odmyslíme jednu (většinou úvodní) stranu plnou komunistických blábolů, vidíme s odstupem let, že zbytek časopisu býval po odborné stránce i tehdy kvalitní. V Národní politice, když si odmyslíme „Galerii předků“, tak je to skvělá rubrika.
 
Na stránkách http://www.kotesovec.cz/ naleznete mnoho pramenů a odkazů. Jinak díky za reakci.
 

david brazina

dekuji 🙂

David Navara

Jak se bílí pěšci navzájem osočovali z plagiátorství?  :usmev: 

Zdeněk Závodný

Jejda, ano máte pravdu! Pěšci! Ale bohužel se osočovali králové 
problémového šachu a dosti ostře a vlastně celý život až do 50. let.
Díky za reakci!

Zdeněk Závodný

Hmm, kniha je jen jedna, ale i sám Palkoska píše v názvu z roku 1947: Díl I. 1888-1927 a na závěr knihy Obsah II. dílu.

Jan Kalendovský

To jsem zřejmě přehlédl, omlouvám se!

8
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x