Carlsen vítězí

Závěr online turnaje FTX Crypto Cup byl celkem dramatický a zajímavý (zvlášť Carlsenova reakce po hrubce v tiebreaku 🙂 ).
Nakonec Carlsen porazil Soa a konečně začali hrát i „bojovníci“ o třetí místo, Radžabov a Nepomňašči.

 

Carlsenovo vítězství se však nerodilo lehce. V prvním finálovém minizápasu se Soem jen remizoval 2-2 a včera tak oba hráči měli stejné šance na vítězství. Připomeňme si, že v minulých turnajích byl ve vzájemných soubojích úspěšnějším hráčem So a na Magnusovi i jeho hře bylo vidět, jak moc chce svého soupeře porazit. Nakonec se mu to povedlo až v tiebreakovém armageddonu.

V první partii využil nevhodně postavených černých figur a zaslouženě zvítězil.
Ve druhé se mu So revanšoval, když Carlsen rozehrál zahájení dost nezvyklým způsobem. Jeho poskakování jezdcem na pole g6 mi silně připomíná některé mé partie  :smich: .

 

 

Následovaly dvě remízy, ovšem zatímco ve třetí partii se hrálo dost ostře a zajímavě, ve čtvrté se hrála otřepaná remízová varianta „Berlína“.
I druhý zápas tak skončil 2-2 a v tiebreaku se hned v první blicce dopustil Magnus školácké chyby, když zapomněl na slabou první řadu. Magnus po tak kruté porážce neudržel nervy na uzdě a dal průchod svým emocím přímo před kamerou  :usmev: (viz video z Youtube kanálu serveru chess24.com).

 

 

 

Druhou bleskovou partii Carlsen černými figurami vyhrál a bylo opět srovnáno. Rozhodnout musel až armageddon. Carlsen měl bílé figury, pět minut proti čtyřem a povinnost vyhrát, což se mu podařilo a Carlsen se tak stal vítězem turnaje FTX Crypto Cup.

 

V boji o třetí místo se po prvním dnu, kdy se oba hráči předháněli v nechuti ke hře, se také začínalo od nuly. Tentokrát však mnohem ostřeji než v prvním minizápasu. Nepomňašči a Radžabov se střídali ve vyhrávání bílými figurami až do čtvrté partie. V ní měl bílé Radžabov a Nepomňaščimu se podařilo udržet horší pozici a remízovat. Nepomňašči tak po výhře 2.5-1.5 obsadil třetí místo.

 

Magnus Carlsen vyhrál „major“ (tedy „velký“) turnaj a na své konto si připsal nejen 60 000 dolarů, ale také poměrnou část ( 0.6 bitcoinu) v bitcoinech, protože hlavní sponzor turnaje navýšil cenový fond o 100 000 dolarů v bitcoinech (1 bitcoin = 36 071 dolarů).
Kromě jiného se také dostal do vedení v Champions Chess Tour a už teď si zajistil účast ve finále.

5 3 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x