Superbet po čtvrtém kole

Čtvrtým kolem pokračoval turnaj Superbet Chess Classic Romania 2021 (ze série Grand Chess Tour) v Bukurešti.
Ubylo bezkrevných remíz, přibylo hry.

Z pěti spárovaných dvojic by se dalo předpokládat pět partií. Hrály se však jen čtyři.
Jistě, hrála se i ta pátá, ale vzhledem k přátelským vztahům mezi Mameďarovem a Radžabovem (oba Ázerbajdžán) a také s ohledem na Radžabovovu „bojovou“ náladu, asi nikoho nepřekvapil výsledek této partie: Mameďarov – Radžabov 1/2 :usmev: .

Na tomto místě se sluší připomenout mé pochybení z posledního článku, kdy jsem napsal, že v turnaji platí „Sofijské pravidlo“ s hranicí 50 tahů.
Neplatí.
Jak mě upozornil pozorný čtenář s nickem Jim Vasilis, v průběhu celé Tour je zakázáno nabízet remízy. Takže se ještě jednou omlouvám za „malou“ dezinformaci.

Mameďarov – Radžabov
Jednadvacetitahovou „opakovačku“ uvádím nikoli pro její přínos teorii zahájení, ale spíše pro ty čtenáře, kteří podobné varianty s oblibou hrají :usmev: .

 

 

Ve zbývajících čtyřech partiích se opravdu hrálo, a i když dvě z nich skončily remízou, asi jen málokdo by tentokrát mohl hráčů vyčítat málo bojovnosti.

 

Giri se v „Katalánu“ proti Aronjanovi vytasil s novinkou už ve 13.tahu (13.a4). Ne, že by to byla nějaká „bomba“, ale zřejmě Aronjana trochu zaskočil, protože z rovné pozice se postupně začínala stávat opticky lepší pro bílého.
Hlavním důvodem takového vývoje byla zřejmě Aronjanova „logická“ a rychlá dopověď na 13.a4. Mohl si vybrat, kterou věží půjde na pole d8. Troufám si tvrdit, že spousta šachistů by si vybrala totéž, co Levon :usmev: .
Počítač však je v analýze jiného mínění a místo 13. … Vad8 s dalším Sc8 doporučuje 13. … Vfd8 s dalším Se8. PC má asi pravdu, ale myslím si, že běžný smrtelník (i „neběžný“ Aronjan) v tom vidí zhruba stejný rozdíl jako při pohledu na hvězdy na noční obloze: jedna září víc, druhá méně.
Berme to tak, že bílý stál opticky lépe, ale pozice byla rovná. Černý však musel dávat větší pozor :usmev: .

 

 

Dost dlouho „zkoušel“ Vachier-Lagrave Lupulesca ve francouzské. Marně. Černý měl sice v koncovce špatného „francouzského“ střelce, ale bílému zase scházel jeden pěšec. Spravedlivá remíza.

 

 

Griščuk vydřel výhru s Deacem (Deac…prý se čte „Djak“). Griščuk bojoval proti izolovanému pěšci a dobře se bránícímu Deacovi. Ten sice chvíli váhal, ale po patnáctiminutovém přemýšlení „izoláka“ odevzdal (14. … Je4?!). Pak však zatnul zuby a v koncovce těžkých figur to vypadalo, že Griščukovi je pěšec navíc k ničemu. Ale neštěstí nechodí po horách :usmev: .
Ve chvíli, kdy měl Deac k remíze opravdu blízko (a Griščuk na hodinách už jen něco málo přes minutu), zahrál černý poměrně rychle tah 52 … Vxa4? . Definitivně pak pohřbil všechny své naděje v už špatné pozici, kdy dovolil bílému zaútočit na pěšce f7 (58. … Kh7?).

 

 

Zatímco dva Ázerbajdžánci sehráli partii ve stylu „Remis a jdeme na jedno… :pivo: :usmev: , dva reprezentanti USA se rozhodli nekompromisně bojovat. Wesley So zvolil Anglickou a Fabiano Caruana použil variantu z „domácí kuchyně“, která se příliš často nehraje. Je ovšem celkem pravděpodobné, že So ji mohl čekat, protože Caruana tak hrál v online turnaji FTX Crypto Cup už v základní části proti Tingovi. So nehrál nijak při zdi. Obětoval pěšce, kterého však brzy dostal zpět. Caruana vymyslel poněkud zvláštní plán s oslabením královského křídla a „řešetací“ , tedy proděravěním, černé pozice (22. … h5? a 23. … Kh7?!). Černý musel nakonec odevzdat pěšce a poměnit figury. V příjemné koncovce získal So ještě jednoho pěšce a v pohodovém tempu si dokráčel pro zasloužené vítězství.

 

 

Po čtvrtém kole mírně poodskočila od ostatních dvojice So+Griščuk. Mají půlbodový náskok, což by v „normálním“ turnaji nebylo žádné terno. Ale v Bukurešti, kde se mnozí bojí překročit byť jen pěšcem demarkační linii na šachovnici, to může znamenat hodně.

A to je dobře, protože to bude nutit hráče (doufám, že většinu) ke hře na výhru :mrknuti: .

 

Tabulka z TWICu.

 

Los 5.kola:
Deac-So, Radžabov-Griščuk, Lupulescu-Mameďarov, Aronjan-MVL, Caruana-Giri.

Hraje se 9.6.2021 od 16:00. Partie můžete sledovat  online (chess24.com nebo chessbomb.com).

 


 

Když jsem se probíral došlou „poštou“, překvapil mě už i šachový obchodní spam.
(Mimochodem, dotyčný v e-mailu tvrdí, že adresy má ze svazové databáze, z čehož moc velkou radost nemám.)

Vzpomněl jsem si přitom na „idylická“ devadesátá léta, kdy mnozí lidé, většinou s mírnou i větší nadváhou, hrdě chodili s plackou hlásající „Chceš zhubnout? Zeptej se mě jak!“ a nabízeli „zázračný“ doplněk stravy Herbalife. Dokonce si někteří platili za školení v MLM (Multi-Level Marketing = „letadlo“ či „pyramida“).
Samozřejmě, mnozí z těch, co si koupili „hubnoucí přípravek“ (a pak se marně snažili ukecat k nákupu další osoby), „zhubli“ především finančně a pokud někdo v dobré víře, že „všichni kolem chtějí zhubnout“, nakoupil Herbalife ve velkém, nezůstalo mu moc peněz na přežírání :smich: .
Takže to vlastně opravdu fungovalo.
Zlaté časy bez internetu :usmev: .

 

5 3 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
6 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
kraken8

Pane Zimnioku, díky za Vaše články!

Remcik z Banika

Lidi jsou holt vynalézaví, využití emailů šachových klubů k obchodní nabídce je ale dost na hraně, pro mě osobně za hranou. Je mi jasné, že probírat se to tady nebude, proč by se tomu člověku měla tady dělat ješte bezplatná reklama. Ale jako oslí můstek to využiju  :usmev: 
V unikátním zápase ČR-GM korespondenční versus ČR-GM praktičtí se zrodila první remíza. GM Láznička bílými nepřetlačil GM Židů. https://www.iccf.com/event?id=91233

david brazina

me by treba jmeno zajimalo 🙂

Jan Jílek

 :smich:

Jim Vasilis

Rozhovor s Tejmurem Radžabovem, který se právě týká jeho remíz. Radžabov vysvětluje : “ Za prvé mám náročný turnajový plán. Dřív jsem hrál jen několikrát v roce, nyní se účastním turnajů prakticky každý měsíc ( v tom jsou započítány i turnaje na internetu – pozn. chess-news ) .
 
Pochopitelně, mně samotnému se podobné remízy nelíbí. Ale šachy, to je hra, kde je třeba neustále zdokonalovat svůj repertoár, nacházet nové ideje, především na té nejvyšší úrovni. Pokud je nemáš a jen si říkáš – musíš hrát, musíš hrát, skončí to většinou nedobře.
 
Kritika se mě nijak nedotýká, je mi úplně jedno, co se o mně říká. Během svého života jsem sehrál mnoho krásných a obsažných partií, které se fanouškům líbily, jenže po nich mi bylo sděleno, že pozvánku na turnaj nedostanu, poněvadž nemám dostatečně vysoké Elo. Z toho důvodu je to, co někdy dělám , profesionální přístup. Pokud hraješ s nejlepšími světovými šachisty a nemáš žádné konkrétní nápady, jak bojovat o získání převahy, je riskantní, hrát jenom proto, abys hrál. A navíc se v tomto turnaji cítím unavený. Uvidíme, může být, že se mi podaří nabrat energii do dalších kol a budu hrát agresívněji. V zásadě tomu můj styl odpovídá . “
http://chess-news.ru/node/27975

Martin Petr

Ahoj, ke mně se email „s využitím svazové databáze“ taky dostal a byl jsem poněkud překvapen 🙂 Dotyčnému jsem nic neposkytl. Ale emailové kontakty na našich cca 500 oddílů máme na webu veřejné (což je podle mě správně, v záložce vyhledávání oddílů). Rozesílání nepovolené obchodní pošty na veřejné adresy je tak už průšvih dotyčného, nikoli svazu. Že dotyčný jemně manipulativně napíše větu o využití svazové databáze, to už je jen taková třešnička na dortu – nemyslím, že mu takové detaily vůbec docházejí 🙂

6
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x