Šok v Bukurešti

Šokující nadpis není až tak docela nepravdivý 🙂 .
Vždyť kdo by čekal, že remízou skončí jen dvě partie z pěti?
Hrálo se bojovné sedmé kolo turnaje Superbet Chess Classic Romania 2021 .

 

Dvě partie sedmého kola skončily remízou.
Pokud někdo tipoval, že souboj mezi dvěma rumunskými hráči (Lupulescu – Deac) skončí smírně, trefil se. Ale asi jen málokdo by čekal, že se budou navzájem „dřít“ až do holoty, tedy do holých králů  :usmev: . Překvapivě to byl „papírově“ silnější Lupulescu, hrající bílými figurami, kdo po většinu partie tahal za kratší konec.

 

Troufám si tvrdit, že 99,9999% čtenářů správně tipovalo, kdo udělal druhou remízu  :usmev: .
Ano, pokud jste tipovali Radžabova, vyhráváte „zlatého bludišťáka“  :smich: .
Radžabov – So 1/2 .

 

 

Až si bude příště zase Radžabov stěžovat, že jej neberou do turnajů, snad si uvědomí, že ELO má dost vysoké, ale problém je asi někde jinde  :usmev: .

 

Aronjan hrál bílými s Griščukem. Je třeba ocenit, že ani jeden z hráčů nehrál na „zbabělou“ remízu. Po zahájení byla pozice přibližně vyrovnaná, ale pak černý dopustil demolici svého královského křídla. Nic strašného by se nedělo, ale černý by musel hrát přesně.
Griščuk chyboval (21. … Jd4?) a pozice se mu po další chybě (23. … Sc5??) doslova rozpadla pod rukama.

 

 

Anishi Girimu se proti Maximu Vachier-Lagravemu podařil husarký kousek. V koncovce věží a nestejných střelců MVL „logicky“ vyměnil věže se slepou vírou ve všemocnou sílu nestejnobarevných střelců. Ovšem Anish mu názorně předvedl, že každý šachový zákon má svou výjimku  :usmev: .

 

 

Fabiano Caruana je znám svou důkladnou přípravou na zahájení. Těžko říct, do jaké míry jej překvapil Mameďarovův hodně odvážný výpad už v devátém tahu (9. … g5!?), ale vypadalo to, že příjemné to bílému rozhodně nebylo. Caruana nezareagoval nejlépe. Po správném 10.Jd5! se mohl černý dostat do dost nepříjemné pozice. Bílý však hrál příliš šablonovitě a černý se díky svému odvážnému nápadu postupně dostával do lepší pozice. Další Caruanovy nepřesnosti a chybičky už neměly na výsledek partie velký vliv.
Nestává se příliš často, aby se Fabiano už v zahájení dostal do problémů.
Klobouk dolů, Mameďarov jej „dostal“ a zaslouženě jde do vedení v turnaji (tři výhry po sobě!!!).

 

 

Mám dojem, že po sedmém kole je o vítězi rozhodnuto. Divil bych se, kdyby Mameďarov svou šanci „prošustroval“, ale možné je vše.

Tabulka (screenshot z TWIC) dvě kola před koncem.

 

 

Los 8.kola:

So-MVL, Mameďarov-Giri, Griščuk-Caruana, Deac-Aronjan, Radžabov-Lupulescu.

Hraje se 13.6.2021 od 16:00. Partie můžete sledovat  online (chess24.com nebo chessbomb.com).


 

A blbý vtípek na závěr  :usmev: .

 

 

5 4 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
2 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jim Vasilis

Hlavně vítězné sérii Mamedjarova je věnován článek s názvem “ 3 : 0 “ na chess-news.
 
Datum 12.června 2021 se zapíše do historie jednak jako den, kdy Belgie na fotbalovém ME tímto výsledkem snadno vypráskala Rusko v den jeho svátku ( 12.červen je slaven jako “ Den Ruska “ ) , ale také jako den, kdy Šachrijar Mamedjarov opět potěšil své fanoušky a po výhře nad Fabianem Caruanou završil sérii tří vítězných partií v řadě. “ Poté, co jsem porazil Lupulesca, tak mi “ narostla křídla “ . Pokud chcete vítězit a opravdu vítězíte, tak se vaše nálada neuvěřitelně mění k lepšímu. “ V článku je uveden i “ předchůdce „, ne tedy úplný, ale stejný motiv použil také Kramnik v turnaji kandidátů v roce 2018 proti Aronjanovi a rovněž skvěle zvítězil. Sám Mamedjarov k tomu říká : “ Bílými často hrávám g2 – g4, černými g7 – g5, to už není takový rozdíl . “
 
Dnes se spokojil krátkou remízou s Girim ( varianta končící věčným šachem v Grünfeldovi ) a tak je turnajové výhře již velmi blízko.
 
http://chess-news.ru/node/27991
 
 

2
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x