Stalo se a stane se

Celkem podrobně sledujeme Superbet v Bukurešti, ale hrálo se i jinde.
Také se už začalo hrát i v reálu.
Dnes se hraje Mistrovství Slovenska v rapidu, v pondělí zahajuje Pražský šachový festival.

 

Čekání na další porci remíz z Bukurešti si můžeme zkrátit malým přehledem.

Na Islandu se hrála mistrovství Islandu (jak jinak  :usmev: ). Muži hráli od 22.4. do 30.4. a v uzavřeném turnaji o deseti účastnících nasbíral nejvíce bodů (sedm) velmistr Hjorvar Steinn Gretarsson.
Ženy začínaly o měsíc později (26.5.-4.6.) a z osmi účastnic uhrály 5,5 bodů Johanna Bjorg Johannsdottir a Češka, reprezentující už dlouhou dobu Island, WGM Lenka Ptáčníková. Až na třetím místě skončila „Islanďanka“ původem z Kostariky WIM Lisseth Acevedo Mendez.

Obě vítězky turnaje (Ptáčniková i Johannsdottir) měly nejen stejný počet bodů, ale i naprosto shodná všechna vedlejší hodnocení, proto se 24.6. utkají o mistrovský titul v minizápasu na dvě rapidové partie tempem 25+10, v případě zápasové remízy následují ještě kratší rapidy (10+10), pak dvě blicky 5+3 a nakonec armageddon.
Pokud se nepletu, měla by Lenka v případě vítěství získat už svůj čtrnáctý islandský titul  :usmev: .

V turnaji mě zaujal závěr partie z 1.kola mezi papírovými favoritkami (Acevedo Mendez – Ptáčniková), kdy se v naprosto rovné pozici bílá „samopopravila“.

 

 

(Mimochodem, nedávno jsem tu zmiňoval překladač na webu deepl.com . Islandštinu nenabízí, ale vložte islandský text a zvolte švédštinu  :usmev: . Překlad je samozřejmě krkolomný, ale potvrzuje to podobnost severogermánských jazyků. )

 


 

Do Itálie vyrazil reprezentovat ČR na osmý ročník turnaje International Chess Festival City of Cattolica (27.5.-3.6.) český hráč Vít (Václav) Valenta.
Turnaj vyhrál známý „openový“ hráč GM Bernadskij z Ukrajiny. Náš hráč uhrál tři body a v tabulce ho hledejte trochu níž  :usmev: .


 

V Maďarsku pokračuje série uzavřených turnajů First Saturday a spolu s touto sérií pokračuje i snažení mladého Američana Abhimanyui Mishry o zisk poslední GM normy (a překonání rekordu). Z českých hráčů tentokrát nehraje nikdo ani v GM, ani v IM turnaji.
Fandit můžeme alespoň slovenskému GM Milanovi Pacherovi a samozřejmě i mladému Američanovi. Snad už se mu konečně podaří uhrát norma na GM a bude si moci odpočinout.

 


 

Gelfand Challenge“ je další ze série online turnajů Challengers Chess Tour, jejichž vítěz pak „nasedne na Magnusův kolotoč“ v turnajích Champions Chess Tour.
Dvacet mladých vybraných hráčů ze dvou „trenérských“ táborů hraje jednokolový turnaj v rapid šachu (online). V prvním turnaji zvítězil a postoupil Rameshbabu Praggnanandhaa. Teď má také dobré vyhlídky.
Po prvním dnu a prvních pěti kolech byl sice v čele se stoprocentním ziskem Awonder Liang (USA), ale ten začal ztrácet. Praggnanandhaa naopak ve druhé části udělal pět z pěti a vyšvihl se do čela tabulky.
Co je však mnohem zajímavější… Tento mladý Ind zřejmě nezná slovo „remíza“  :usmev: , z deseti partií má na svém kontě dvě porážky a osm vítězství.

Dvě krátké ukázky z turnajové první části.

 

 

A jedno „přemyšnutí“. Předpokládám, že bílá chtěla postavit věž na a3, ale ani pak by nestála nijak dobře.

 

 


 

Na Slovensku právě teď probíhá MSR v rapid šachu jednotlivců.
Na jeho startu se sešlo 177 hráčů, z toho 18 titulovaných. V turnaji nestartují jen slovenští hráči, ale po jednom zástupci mají i Maďarsko, Anglie, Chorvatsko, Ukrajina a Česká republika (Petr Kapusta).

Po třech kolech je v čele skupina sedmnácti hráčů se Samirem Sahidim na hrotu. Petr Kapusta má zatím dva body, když prohrál právě se Sahidim.


 

V pražském hotelu Don Giovanni začne v pondělí dlouho očekávaná událost-PICF (Prague International Chess Festival).
Pražský mezinárodní šachový festival bude letos ve „skromnější“ formě. Místo deseti účastníků v uzavřených turnajích Masters a Futures jich letos nastoupí jen osm. Také otevřený turnaj bude letos skromnější (aktuálně 102 přihlášených hráčů a hráček).

V turnaji Masters uvidíme kromě „starých“ známých i nováčky: Nijata Abasova (AZE) a Thai Dai Van Nguena (CZE).
Dále hrají: Duda (POL), J. Van Foreest (NED), Navara (CZE), Wojtaszek (POL), Shankland (USA) a Grandelius (SWE).

Pochopitelně budeme turnaji věnovat zvýšenou pozornost a fandit oběma našim hráčům – Davidu Navarovi i Vanovi Nguyenovi.


 

Dnešním sedmým kolem pokračuje i Superbet Chess Classic Romania 2021.

Na programu jsou partie:
Aronjan-Griščuk, Giri-MVL, Caruana-Mameďarov, Radžabov-So, Lupulescu-Deac.

 

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x