N+N+P+1=2

Neboli Navara+Nguyen+Plát+1 den volna = 2.kolo 🙂 .
Ve včerejší malé anketě očekávalo postup Vana i Vojty 18 z 25 tipujících, šest lidí si myslelo, že postoupí jen Van a jeden malověrný se domníval, že nepostoupí nikdo.
Postoupili Van i Vojta a ještě k tomu s předstihem.

 

Díky včasnému postupu obou našich hráčů tak ve čtvrtek ve druhém kole uvidíme celý český trojlístek  :usmev: . Van i Vojta si navíc včerejším vynikajícím výkonem vybojovali den „volna“ (nebo čas na přípravu?) a to se může hodit.

 

Oba naši hráči měli v odvetách černé figury a oba si na 1.e4 zvolili ruskou hru. Logicky, vždyť se hraje v Rusku  :usmev: !

Volba zahájení byla u Vana pochopitelná, vedl 1-0 a stačila mu remíza. U Vojty to byl vynikající psychologický tah (ať už chtěný nebo nechtěný). Jak jinak soupeři naznačit, že se nebojíte druhé remízy a následného tiebreaku?
Když ke zdravému sebevědomí našich hráčů přičteme i vynikající techniku, nikoho pak nemůže překvapit, že vcelku hladce postoupili  :potlesk: .

Carlos Daniel Albornoz Cabrera zahájil 1.e4 a jak už bylo řečeno, Vojta Plát si zvolil ruskou hru. Těžko říct, na co myslel Kubánec, když se na šachovnici objevil provokativní tah 14. … Jf5!? .  Černý zvolí remízové zahájení a pak provokuje ke vzetí na f7 s nejasnou pozicí?
Cabrera nevzal a držel se raději při zdi (15. Jd5). O několik tahů později učinil první nedobré rozhodnutí, když měl na výběr braní Sxa7 nebo Jxc7. Zvolil druhou možnost a černý bílému trochu narušil pěšcovou strukturu (20. … Sxb3, 21. … Jxe3). Trochu rozhození pěšci, ale pozice se dala za bílého normálně hrát, ale v té chvíli udělal bílý další chybu a vyměnil dámy, pak jezdce a na šachovnici zůstaly kromě pěšců a králů už jen věže.
Přišla Vojtova velká chvíle.
Ač bílý neudělal žádnou zřejmou chybu, pozice černého se stále zlepšovala. Bílý sice nechyboval, ale koncovku hrál „jen“ průměrně. Vojta ji naopak hrál téměř dokonale. Zaktivizoval krále, napadal soupeřovy slabiny … a zvítězil.
Jednoduché  :smich: .

 

 

Adam Kozak měl těžký úkol porazit našeho Thai Dai Van Nguyena  :usmev: .
Z Vana se totiž v poslední době stává neprůstřelná pevnost. Jediného malého „zaškobrtnutí“ se Van dopustil, když zahrál 28. … Vf8. Ale zřejmě dobře věděl, co dělá a věřil si, že nivelizuje minimální výhodu bílého. Tak se také stalo  :usmev: .
Van měl jediný cíl: remízu a postup.
Bylo úsměvné sledovat, jak s bohorovným klidem přešel kolem možnosti získat výhodu (  45. … Dd5?! = ; 45. … Vg8+ -/+ ) a tvrdohlavě směřoval k remíze.

 

 

Ve čtvrtek od 14:00 tak uvidíme všechny tři naše hráče. Už je také jasné, s kým se utkají:

David Navara – Nordibek Jakubbojev (2598, Uzbekistán)
Thai Dai Van Nguyen – Andrej Jesipenko (2716, Rusko)
Vojtěch Plát – Nikita Viťugov (2724, Rusko)

 

Všem třem budeme držet palce. Snad jim Caissa zůstane nakloněna.  :cze:

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
4 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Remcik z Banika

P = 1 – 2N   :smich: 

Jim Vasilis

Bohužel, Covid má na svědomí další kontumační výsledek a tentokrát jde již o jednu z hvězd . Levon Aronjan dnes neodehraje svou partii kvůli podezřele zvýšené teplotě . Zatím není jasné, zda je opravdu nakažený, podstoupí další test, ale pro jistotu bylo rozhodnuto… Jeho soupeř Bobby Cheng z Austrálie tedy získává bod, a pokud Levon nenastoupí ani zítra, tak automaticky postupuje, s čímž určitě příliš nepočítal.
 
http://chess-news.ru/node/28102

Jim Vasilis

Na webu FIDE vyšlo oznámení o 2.ročníku tzv. “ Olympiády v rapid šachu online „. Mají hrát šestičlennná družstva systémem předběžných a finálové skupiny v termínu 13.srpna až 15.září. Pokud jste sledovali tuto akci loni, víte, že byla doprovázena řadou skandálů, protestů , které souvisely hlavně s problémy s připojením ( hrálo se na chess-com ) . Kvůli tomu se nedohrál ani finálový zápas a nakonec dostali – podle mě nezaslouženě – zlaté medaile jak Rusové, tak Indové.
 
http://chess-news.ru/node/28098

Jim Vasilis

Naše slovenské sousedy potěšil Juraj Druska, který porazil 1,5 : 0,5 asi o sto bodů silnějšího rumunského velmistra Parligrase. Naši – samozřejmě pochvala za skvělou hru, nevím, zda šlo o společnou přípravu, ale ruská hra bylo velmi dobře zvolené zahájení. “ Ruský den “ bude na programu i ve čtvrtek a bude to hodně těžké, jak Vojta Plát, tak i Nguyen Thai Dai Van musejí ještě přidat, aby uspěli, stejně jako Juraj Druska, na kterého čeká Jorden Van Foreest. David Navara by pak měl vyhrát, ale pozor, tady už není snadných soupeřů. Věřím však, že to dokáže.

4
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x