Podivný tah střelcem

V roce 1934 sehrál Aljechin další úspěšný zápas o nejvyšší titul proti Bogoljubovovi (proti tomuto hráči to byl již druhý zápas, předcházející se odehrál v roce 1929). Aljechin vyhrál docela snadno 8:3 (při 15 remízách). Mistr světa hrál docela vynalézavě, předkládal soupeři řešení různých komplikací již v zahájení. Z tohoto hlediska byla docela zajímavá 23. partie, kde udivil soupeře podivným tahem střelce.

Bogoljubov – Aljechin [D23]
Německo, 3. 6.1934

„Tímto tahem chtěl Aljechin pravděpodobně vyvolat tah uzamykající černopolného střelce tahem 9.e3, protože nyní hrozí 9…Jb6 se zajetím dámy. Další stoupenci tohoto triku nebyli nalezeni (kromě jedné bezvýznamné partie).“ Takto ohodnotil tento tah Bogdanovič v knize Šachmatnoje tvorčestvo Bogoljubova na straně 196 (Moskva 2021).

Tisk v letech sehrání partie otiskl poměrně shodné komentáře:

Československý šach 1934 str. 105: „Podivný tah. který by sotva ušel ostré kritice, kdyby jej udělal někdo jiný než mistr světa, třebas hrozba Jb6 je dost zábavná. Aljechin chce vynutit tah e3, aby oslabil body f3 a d3. Je jen otázka, stoji-li to za ztrátu času.“ Komentoval Amos Pokorný.

Wiener Schachzeitung 1934 str. 226: „Tento originální tah ohrožuje dámu hrozbou Jb6 s jejím chycením, takže bílý musí zavřít svého dámského střelce a také jeho záměr 9.Jh4 spolu s e2-e4 zatím nelze provést. Odloženo, ale ještě ne zrušeno.“ Komentoval ostřílený glosátor Adolf Becker.

Zde je partie:


Tah nenašel mnoho následovníků, další partie, které jsem našel (dvě jsou již u minulé partie) jsou spíše bezcenné od slabých hráčů. Zde je několik z nich:

Kurzik – Taylor [D23]
ECAM, 2005


Partie ke stažení.

5 4 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
1 komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Remcik z Banika

Opět parádní reminiscence! Zahrát to Magnus proti Fabianovi v roce 2018 v zápase o MS, vidím tento komentář „Magnus trhá křehkou psychiku svého soupeře na kusy, tah založený na primitivní hrozbě Jb6, opravdu i toto si může dovolit záhrát mistr světa? Geniální, toto jsou šachy 21.století!“   :usmev: 

1
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x