První ztráta

Doposud velmi dobře hrající česká výprava zaznamenala na Světovém poháru v Soči první ztrátu. Vojta Plát bohužel nestačil na Viťugova 🙁 . Na druhou stranu David Navara zvítězil v odvetě s Nodirbekem Jakubbojevem a neprůstřelný Thai Dai Van Nguyen nebyl prostřelen 🙂 .

 

Nikita Viťugov v partii s Vojtou Plátem ukázal své kvality. Vojta sice v odvetě prohrál a po remíze v první partii je tak z turnaje vyřazen, ale rozhodně se nemá za co stydět. V turnaji hrál šachy na vysoké úrovni a nebýt nevhodné volby varianty zahájení proti Nikitovi, kdo ví, kam až by došel.

Dobře se to kritizuje, když člověk sedí doma u počítače s mohutnými databázemi v zádech  :usmev: . U partie je to něco jiného, ale přesto si dovolím tvrdit, že Vojta prohrál odvetu už volbou zahájení.
Tah 6. … De7 se v dnešní době na nejvyšší úrovni moc nehraje, ale černému se stále ještě nic strašného neděje.
Hlavní příčinu porážky černého vidím v tahu 11 … Vd8. Po tomto tahu tahá černý za kratší konec provazu.  Vojta pak Viťugovi ještě výrazně pomohl (15. … Sc6?), ale pozice černého by byla i tak špatná. Viťugov získal pěšce a nenechal si ujít příležitost.

 

 

Thai Dai Van Nguyen v první partii proti Andreji Jesipenkovi remízoval. V odvetě měl Van bílé figury a i druhá partie skončila remízou. Van může odremízovat opravdu každého, ale bude to stačit na postup?
Vypadá to, že oba hráči jsou s výsledkem spokojeni  :usmev: . Rozhodovat se bude v dnešním „tiebreakovém“ dni. Pak se ukáže, kdo z nich se „přepočítal“.
Uvidíme.

 

 

25
Tiebreak

Vyhraje Thai Dai Van Nguyen v tiebreaku s Jesipenkem?

 

David Navara sehrál proti Nodirbeku Jakubbojevovi typickou „davidoffku“  :usmev: . Tím myslím partii, v níž má David mírnou převahu, kterou zvětšuje pomocí malých taktických úderů. Mladý uzbecký hráč neměl šanci a David zaslouženě postupuje do třetího kola.

 

 

Davidova respirátoru si všimli i na FIDE  :usmev: a jiní uživatelé Twitteru oceňují i Davidovu kravatu. Opravdu stylové  :ok: .

https://twitter.com/FIDE_chess/status/1416063786402918403/photo/1

Z Twitteru FIDE

 

Minule zmiňovaní „koronátoři“ Levon Aronjan a Susanto Megaranto nebyli připuštěni k odvetným partiím. Škoda, Levon mohl patřit k favoritům turnaje.

Když už tu byla řeč o Levonovi… Stále ještě hraje pod hlavičkou Arménie, ale Jaroslav Žerebuch (Zherebukh) už hraje pod vlajkou USA. V turnaji se potkal se „Španělem“ Alexejem Širovem, s nímž zatím hraje 1-1. Druhá partie jejich zápasu byla celkem zajímavá  :usmev: .
Pánové si dobře zablicali a zahájení také stojí za to.

 

 

Přidám ještě dvě krátké partie, ve kterých se střelným prachem nešetřilo…

 

 

 


 

Odkazy pro sledování Světového poháru:

Komentované přenosy:

Průběh partií:

Turnajový pavouk:

 

 

5 4 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
5 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jim Vasilis

Rozhodla druhá partie rapidu, kdy náš hráč ve slovanské už v 6. a 7. tahu zvolil pokračování, kterým přivedl hru do neobehrané pozice, v databázi jsem našel partii Chenkin ( 2580 ) – Seoul ( 2435 ) , kde černý ale zahrál 8… Jxc5 a v 15.tahu došlo k dělbě bodu. Esipenko zvládl zahájení lépe a když Nguyen Thai Dai Van nevyužil v 16. a 21. tahu taktické možnosti, jak pozici zkomplikovat, s přehledem dovedl svou výhodu k výhře. Škoda…

chess

tak zůstal jen poslední mohykán David

chess

výborný článek

Remcik z Banika

Půvab tohoto turnaje spatřuji v tom, samozřejmě mimo WCW (druhé W jako Women), že se střetnou hráči, kteři by si spolu jen tak nezahráli! Jsou to prostě pikantní souboje, přiklad, zmíněná „rychlovka“ Vachier : Moradiabadi 1:0 ve 23 tazích, ale přitom předevčírem Moradiabadi vzal remis s hodnocením počítače + 5 pro něho, Kf7 a + 5! Samozřejmě, kecá se to s motorem, ale ten pion na b7 se už nemůže dočkat.
 
 

5
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x