Světový pohár a MDŠ

Dnešními tiebreaky, v nichž se to opět zajímavě „mlelo“, pokračoval Světový pohár. Kromě jiného dnes slavíme i MDŠ, tedy Mezinárodní Den Šachu 🙂 .

 

MDŠ se slaví každý rok 20.7. na počest založení FIDE. Pokud nevíte, ve kterém to bylo roce, pak vězte, že za tři roky bude mít mezinárodní šachová federace rovnou stovku let.
Nemusíte vytahovat kalkulačky, FIDE byla založena 20.7.1924, takže právě dnes slaví 97 let :usmev: .


 

Pokud jste slavili MDŠ sledováním Světového poháru, určitě to byla oslava zábavná a vzrušující :usmev: . Po dnešním dnu už totiž známe 32 hráčů, kteří začnou bojovat o osmifinále.

Můj včerejší tip, že přes tiebreaky postoupí Praggnanandhaa na úkor Krasenkowa, se potvrdil. První partie tiebreaku byla opět lahůdková. Ta druhá určitě svým závěrem potěší šachanisty :smich: .

V první partii hraje Praggnanandhaa 1.b3 . Oba soupeři hrají „přirozené“ tahy (zvlášť v rapidu jsou celkem normální) a přesto se pozice černého stále zhoršuje. Pak si dá černý ve zdánlivě bezpečné pozici poněkud neopatrné 17. … h5? a když k tomu přidá další chybu 20. … bxc5?? je po partii. Bílý ani nemusí moc přemýšlet. Hraje přirozené tahy, jen u tahu 24.h3! se na cca čtyři minuty zamyslel.

 

 

Ve druhé partii získává Krasenkow figuru. Černý však za ní má pár pěšců a není lehké pozici vyhrát. A Krasenkow výhru potřebuje, aby vyrovnal. Po 48. … Jc5 má bílý k výhře blízko, ale na hodinách má už jen cca jednu minutu a ve vypjaté situaci nehraje přesně. Nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř. Když hraje černý 66. … f3, má na svých hodinách 19 sekund. Bílý, Krasenkow, má 45 vteřin a po sedmnáctivteřinovém přemýšlení hraje 67.Jxf3?? .
Na dvoutahový mat by černému jistě stačilo i mnohem méně než oněch 19 vteřin.
Ale nakonec by to bylo stejně jedno, protože remíza by i tak posunula do dalšího kola Praggnanandhu.

 

 

Mameďarov byl před zápasem s Martirosjanem jistě favoritem. Po remíze v klasických partiích tragickým způsobem prohrává první rapid partii bílými figurami a ve druhé už nemá sílu odvrátit hrozbu vyřazení. Martirosjan postupuje.
Mameďarov se v prvním rapidu dobře bránil, ale ztrácel na to hodně času.
Upřímně, Mameďarov měl jen pár sekund a najít po 80. … Jf5 za bílého remízu mi nepřipadá zrovna jednoduché ani v klasickém šachu.
Máte pěšce méně, 15 vteřin na hodinách a soupeř chce vzít i toho posledního bílého pěšáčka.
Kdo by s ním nepostoupil 81. h5?? ?

 

 

Vypadl i Giri s mladým Abdusattorovem z Uzbekistánu. Pro naše čtenáře to není neznámé jméno (Abdusattorov). Několikrát jsme tady (nejen) tohoto hráče zmiňovali při sledování Challenger Chess Tour. Takže pro ty, co se o šachové dění zajímají, není vyřazení Giriho až takovým překvapením. Pro ty, co „nedohlédnou“ dál než za humna své „šachové vesnice“, to překvapení asi bude :usmev: .

Giri „přestřelil“ hned v první rapid partii, když se bílými pokoušel hrát násilně na výhru.
Prohrál a ve druhé partii už musel hrát vabank.
Času měl málo a pak špatně odhadl pozici. Šel si pro pěšce na h5. To neměl dělat.
Prohrál i podruhé.

 

 

Vypadli i mnozí jiní nasazení hráči. Mladý srbský hráč Velimir Ivić (ročník 2002) vyřadil v 1.kole méně známého Roberta Hungaskiho (USA) . Ve druhém kole si to odskákal nasazený Vallejo Pons a ve třetím přešel Ivić hladce přes dalšího nasazeného německého GM Bluebauma. Ivić s nikým z nich neprohrál a všechny zápasy vyhrál „v pohodě“ 1.5-0.5.

Své soupeře nemilosrdně „řeže“ chorvatský velmistr Ante Brkić, který už nějakou dobu nepatří k mladým talentům (ročník 1988, rating 2592) :usmev: . Ze šesti partií 5x zvítězil a jedinou půlku „pustil“ nasazenému Juriji Kryvoručkovi.
Ve třetím kole vymazal Saleha Salema (2682) 2-0. Ve včerejší první partii třetího kola jej v Caro Kannu vyřešil v miniaturce (skoro).

 

 

S odřenýma ušima dnes postoupili Vachier-Lagrave a Vidit. MVL s Paravjanem musel rozhodnout až v armageddonu. Viditův soupeř Adhiban podlehl až ve druhé bleskové partii.

Výborně si zatím vedou Poláci.
Vypadl sice Krasenkow, ale do 4.kola postoupili Wojtaszek, Duda i Piorun. Nebudou to však mít lehké. Wojtaszek bude hrát s Carlsenem, Piorun s mladým Sindarovem a Duda s Idanim z Íránu, který vyřadil například nasazené Tomaševského nebo Davida Antona Guijarru.

 

Zápasy, které by mohly být zajímavé?
Carlsen – Wojtaszek
Dubov – Jesipenko
…a docela jistě budu sledovat zápas:
Vachier-Lagrave – Praggnanandhaa :usmev: .

 


 

Odkazy pro sledování Světového poháru:
(POZOR! 21.7.2021 je VOLNÝ den!)

Komentované přenosy:

Průběh partií:

Turnajový pavouk:


 

Na Mezinárodní den šachu byly šachy i v TV. Nějaký pořad „Dobré ráno“ nebo něco takového a o šachu tam mluvila (poměrně zasvěceně) slečna „herní konzultantka“ :usmev: .
Nebylo to až tak nudné, ale funkce „herní konzultantka“ mě zaujala.
Zkusil jsem ten výraz vyhledat a čirou náhodou jsem se dostal i na web, kde bych prodej šachů nečekal :usmev: . Jeden z největších internetových prodejců čehokoli (ale především a původně elektroniky), kterého zde nebudu jmenovat, nabízí šachové soupravy poměrně inovativním a zajímavým způsobem :smich: .
Specializovaní prodejci by se měli přiučit!

U šachové soupravy za 179 Kč je popisek:
„Společenská hra klasická pro 2 hráče, vhodné od 6 let, alespoň na 10 min hraní…“

U šachové soupravy s cenou přes 500 Kč pak je popisek:
„Strategická hra pro 2 hráče, vhodné od 6 let, alespoň na 30 min hraní…“

 :smich:

Teď už je mi jasné, proč jsou soutěžní šachy tak drahé…. :mrknuti: :smich:

5 1 hlas
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x