Norway chess

Už minule jsme informovali (krátce 🙂 ) o turnaji Norway chess. Naši čtenáři již vědí, že hraje 6 velmistrů, ale už jsem dostal několik dotazů na detaily turnajových propozic.

 

Takže něco o turnaji.
Dvojkolový turnaj šesti velmistrů, probíhající od 7. do 17.9. v norském Stavangeru. Hráče už známe, raději si řekněme o pravidlech.
Hraje se systémem každý s každým dvojkolově. Tempo hry je dvě hodiny na všechny tahy s inkrementem (pro neČechy 🙂  s přídavkem  ) 10 sekund od 40.tahu. Nabídka remízy je zakázána do 30.tahu. V případě remízy v partii se hraje armageddon. Trochu zvláštní, ale bílý má mít v armageddonu 10 minut proti soupeřovým sedmi minutám. Oběma soupeřům přiskakuje v armageddonu 1 vteřina od 41.tahu. Bílé figury (a povinnost zvítězit) má v armageddonu hráč hrající bílými figurami v klasické partii  :usmev: .

 

V prvním kole jsme tak viděli tři partie, i když byla jedna odložena. Alireza Firúzdža remízoval s Carlsenem a hrál se armageddon. V něm skončila partie remízou, a protože bílé figury měl Firúzdža, Carlsen si za první kolo připisuje 1.5 bodu, Firúzdža bod.

Partie Nepomňašči-Karjakin byla odložena z důvodu pozdního příjezdu Nepomňaščiho na turnaj. Druhou partií prvního kola bylo střetnutí Tari-Rapport. Maďar Rapport po jezdcových tanečcích zvítězil a připsal na své konto tři body.

 

 

Ve druhém kole skončily remízami všechny tři partie v klasickém šachu a dle pravidel se musely hrát tiebreaky.

Carlsen, Magnus – Tari, Aryan ½-½
Karjakin, Sergej – Rapport, Richard ½-½
Nepomňašči, Jan  – Firúzdža, Alireza ½-½

V tiebreacích uspěli bílými Carlsen a Nepomňašči. kteří bílými figurami vyhráli. Stejně úspěšný byl však i Karjakin, kterému stačila k zisku 1.5 bodu remíza bílými s Firúzdžou (chybička se vloudila  :usmev: ). Neúspěšný byl Karjakin, který v tiebreaku bílými jen remízoval s Rapportem a získal tak o půl bodu méně než jeho soupeř.

 

Norway Chess (7. 9. – 17. 9. 2021)

Online na Chessbomb
Online na chess24

 

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
6 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jim Vasilis

Druhým turnajem, v němž můžeme vidět světovou špičku, je Champions Showdown: Chess 9LX v Saint Louis. Tedy Fischerovy šachy s tempem 20 minut na partii a s přídavkem 5 vteřin na tah. Cenový fond 150 000 dolarů si rozdělí Caruana, Dominguez, Nakamura, Shankland, So, Aronjan, Svidler, Mamedjarov a Vachier-Lagrave. S nimi opět změří síly šachová legenda Garri Kasparov, který bude chtít dopadnout lépe než v Chorvatsku. Jsou odehrána tři kola, Garri v úvodu remizoval s Dominguezem a pak v úplně vyhrané pozici zaváhal, takže půlku nakonec vybojoval i Wesley So, ve třetím kole však nestačil na Mamedjarova. Stále je na tom však lépe než Hikaru, který zahájil “ velkou rošádou “ . Start nejlépe zvládl Fabiano Caruana s 2,5 body , Vachier-Lagrave, Shankland a Mamedjarov mají půlbodovou ztrátu.

Jirka Kadlec

Připadá mi, že je na turnaji poněkud zvláštní bodovací systém, ale hrálo se to tak už i loni, včetně časového limitu… Bude-li tedy mít partie např. 100 tahů, docela vážně hrozí, že většinu partie budou hrát nejspíše oba hráči na deseti vteřinách?… Zdá se mi to poněkud bláznivé a k šachu snad i trošku neuctivé… Asi i šité Carlsenovi na míru. Nebo máte jiný názor? A armageddon, jako nedílná a významná součást turnaje… Co to je za blbinu?  :usmev: Připadá to trošku zběsilé a poněkud povrchní jenom mně? Asi jsem už příliš starý, ale moc rád vzpomínám na dřívější klasické šachy, kdy se ještě mezinárodní turnaje hrávaly, a to dlouhá léta, tempem dvě a půl hodiny na 40 tahů a pak hodinu na 16 tahů a nikomu to nevadilo, kdy bylo ještě relativně dost času u většiny tahů v klidu přemýšlet…

David Navara

Rapid i bleskovky hraji rád, ale doufám, že klasický šach nezmizí. Přeci jen se tam dají vymyslet i hlubší ideje, zatímco v rapidu je leckdy třeba se spolehnout na intuici nebo přímo „hádat“, který tah bude správný.

Zdenek Cekal

„Stejně úspěšný byl však i Karjakin, kterému stačila k zisku 1.5 bodu remíza bílými s Firúzdžou.“ Domnívám se, že Karjakin s Peršanem zatím nehrál. Sergej ve druhém kole v armageddonu remizoval s Rapportem a 1/2 ztratil.

6
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x