MČR žen, 1.kolo

Zatímco na turnaji Norway Chess byl v sobotu volný den, v sobotu začalo ve Frýdku-Místku uzavřené MČR žen.

 

Los 1.kola a výsledky:

K jednotlivým partiím.

V partii Laurincová-Pilsová děvčata odehrála hlubokou variantu španělky, která končí v koncovce těžkých figur. Pozice byla rovná, pak ale začala bílá hrát „divné“ tahy.
Nejdříve se rozhodla blokovat černého postouplého pěšce věží místo králem (29.Vb5 s dalším Vb1 a Vc1) a černá vycítila šanci.
Ještě ve 34.tahu se snad dala těžká pozice řešit aktivizací bílé věže, ale nedá se říct, že nalezení cesty k remíze by bylo snadným úkolem. Místo aktivizace figur „blokovala“ bílá c-pěšce jak králem, tak i věží. Po 35.Kc2?? si bílá nalezla do matu, ale ani jiné tahy by nepomohly.

 

 

Španělská se hrála také v partii Richterová-Miturová a také zde se dlouho hrálo podle not současné teorie. Ve 22.tahu se obě hráčky rozhodly teorii opustit. Tato malá odbočka mohla přinést černé malou výhodu, kdyby zahrála 24. …h5. Pak však černá spustila objektivně nekorektní nástup na královském křídle (32. …f5?!). Píši „objektivně“, protože já sám tah f5 ve španělské často hraji a vím, že bílý musí hrát dost přesně, pokud chce udržet výhodu.
Následující průběh byl hodně divoký a řekl bych, že se hrálo v časové tísni. Obě hráčky měly možnost skórovat, obě chybovaly a partie skončila v ne zcela jasné pozici opakováním pozice.
Milovníkům partiových „strategických monolitů“ a korektního šachu doporučuji partii nepřehrávat. Zcela jistě by jim to způsobilo duševní újmu  :usmev: .

 

 

Kristýna Novosadová s Evou Kulovanou rozehrály Caro Kann. Ze začátku nic nenasvědčovalo tomu, že i toto bude „infarktová“ partie  :usmev: . Jezdcové koncovky nebývají jednoduché a nebylo tomu tak ani v této partii. Přes různá pochybení a nepřesnosti se partie přehoupla přes časovku a bílá měla krytého volného pěšce. Lepší pozice bílé, ale o velké výhodě bych nemluvil. Ovšem když černá optimisticky nastoupila 44. …f5?, začínalo se vyjasňovat. Když vám ale ubíhá čas, není lehké se správně zorientovat. Bílá definitivně vypustila výhru v 66.tahu (66.Jd6+).

 

 

V partii Petrová-Němcová došlo k překvapení na úkor favorizované bílé, která se v sicilské dost oslabila a dovolila černé získat výhodu díky otevřenému f-sloupci a slabině na poli f2. V těžké pozici pak s minimem času na hodinách chybovala a černá zvítězila.

 

 

Olga Sikorová hrála s Natálií Kaňákovou, která si na 1.c4 zvolila holandskou výstavbu s f5. Přes oboustranná miniaturní zaškobrtnutí získala bílá mírnou výhodu. Černá ztrácela čas a s ním i půdu pod nohama. Ztratila pěšce na dámském křídle a správně pochopila, že jedinou dobrou odpovědí na hru bílé bude aktivita na křídle opačném. Bohužel si k tomu vybrala nesprávné prostředky. Dvakrát šla figurou na pole h6. Jednou věží (22. … Vh6), podruhé dámou (25. … Dh6).
Pokaždé to bylo špatně  :usmev: .

 

 

Druhé kolo se hraje dnes od 15:00 v Penziónu U křivého psa ve Frýdku-Místku.

Křivý pes

 

Rovný pes

 


Odkazy:

 

Mistrovství České republiky žen (10.9.-19.9.2021, Frýdek-Místek)

Výsledky
Online na webu pořadatele
Online na chess24

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x