Září v první třetině

Chybí-li vám v nadpisu podmět, pak jej chápete sice správně, ale to by musela být řeč o hokeji 🙂 . Na šachovém webu má nadpis jiný smysl a řeč je o měsíci „září“.
Stále se hraje turnaj Norway Chess, skončil Champions Showdown 9LX ve Fischerových šachách a rapid tempu.
Dnes začíná ve Frýdku-Místku MČR žen.

 

Na turnaji Norway Chess se pokračovalo v pátek 10.9.2021 čtvrtým kolem, ani tentokrát se toho v „klasickém“ šachu mnoho neudálo.
Carlsen remízoval s Nepomňaščim a v rapidovém tiebreaku dokázal Magnus bílými figurami vyhrát a připsal si tak 1.5 bodu.
Tari sice s Karjakinem získal určitou výhodu, ale nepokračoval nejpřesněji a také tato partie skončila zaslouženou remízou. V tiebreaku hrál Tari bílými až moc hazardně a navíc ztrácel hodně času. Karjakin partii vyhrál.
Třetí dvojice Rapport-Firúzdža neremízovala :usmev: . Rapport měl od začátku malou výhodu, kterou vystupňoval až k vítězství.

Až zpětně si přehrávám i partie z tiebreaků :usmev: . Zaujala mne rychlá výhra Nepomňaščiho s Firúzdžou v tiebreaku druhého kola. Královský gambit se na takové úrovni moc často nevidí a řekl bych, že i mladý Firúzdža na to koukal jak puk :smich: .
Podle toho ta partie také vypadala.
Masakr černého.

 

 

Přikládám tabulku (screenshot z The Week In Chess). Pokud se v ní špatně orientujete, nezoufejte :usmev: , nejste sami. Jen připomenu, že za vítězství v klasice jsou tři body, za výhru bílého nebo remízu (či výhru) černého si vítěz připisuje 1.5 bodu, poražený jeden bod. Z mého úhlu pohledu: dost silný turnaj s dost nepřehlednými pravidly :usmev: .

 


 

V americkém St.Louis se hrály Fischerovy šachy (Chess 960). Turnaje Champions Showdown 9LX se zúčastnilo deset hráčů a hrálo se v rapid tempu. Malou senzací byla účast exmistra světa Garryho Kasparova. Všichni čekali, jak si povede v této disciplíně, protože jeho poslední účast na turnaji v „klasickém“ šachu (blitz) skončila fiaskem.

Ve Fischerově šachu to nebylo až tak špatné, ale na nejlepší hráče to nestačilo.

Fotografie a tabulky jsou převzaty z webu turnaje.

Vítěz turnaje (zdroj: https://www.uschesschamps.com/2021-champions-showdown-chess-9lx/pairings-regulations)
Konečná tabulka (zdroj: https://www.uschesschamps.com/2021-champions-showdown-chess-9lx/pairings-regulations)

Pokud jste šachovými „zelenáči“, neslyšeli jste slova jako „Fischerovy šachy“ nebo „Chess 960“ a neumíte si představit, jak vypadají Fischerovy šachy, tak si můžete udělat úsudek z malé turnajové ukázky.

 

 


Ve Frýdku-Místku dnes začíná uzavřené MČR žen. Turnaj pořádá Beskydská šachová škola , kterou na turnaji budou zastupovat i její dvě Kristýny: Kristýna Novosadová a  Kristýna Laurincová.
A aby toho nebylo málo, třetí Kristýnou v turnaji je Kristýna Petrová, která je turnajovou jedničkou.

Při pohledu na startovní listinu pozorné čtenářovo oko jistě zaregistruje na druhém místě tabulky nové jméno: Pilsová Karolína :usmev: . Samozřejmě se jedná o Karolínu Olšarovou, která si změnila jméno.
(Že by se vdala :smich: ??? Gratulujeme!!!)

Turnajové tabulky najdete na chess-results, turnaj můžete sledovat online buď přímo na webu pořadatele nebo na obvyklých platformách (např. chess24) . Jen poslední kolo (19.9.2021) začíná v 9:00, všechna ostatní kola začínají v Penziónu U Křivého psa od 15:00.

 

5 1 hlas
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
6 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vojta Plát

Včera se hrál v Turnově rapid turnaj zařezený do Grand-Prix ČR. Přijel jsem sotva na druhé kolo, kocovina jak blázen a hrál jsem asi nejhorší šachy za posledních x turnajů a stejně jsem vyhrál  :smich: 
Za všechny ty omyly uvedu totálně prohranou pozici s Vojtou Z., kdy jsem ho však neuvěřitelně zhypnotizoval.
Pozice: Kg1,Dh2, Vd6, Jd5, Se2, pa2,b3,c4,e3,f2,g3( ta dáma tam takto stála minimálně 20 tahů) Č: Kf7, Dh6, Ve8, Jg6,Sh3, pa5,c5,e4,f5,g7,h7 za Vojtu stačilo bohatě na jistotu zahrát například Sf1, ale přišlo Jf4?? a po Jxf4 Vxh6 Jxe2+ Kh1 Sg4 se pozice vyrovnala  :smich: Vojta zahrál Dh4 a po gxh6 Dxh6 a Ve6 mi nevzal na h7 s remízou, ale zahrál Dg5?? a po Vd6 Kh2 h6 Dh4 Kf8 jsem ho vytempoval.  :smich: 
 
A to byla jen asi jedna partie ze čtyř, které jsem po takové haluzi vyhrál.
 
Výsledky: https://chess-results.com/tnr566199.aspx?lan=5&art=1&rd=9

Jan Jílek

Pozice o které Vojta píše:


 

David Navara

Když píšeš o průběhu partie a o „haluzi“, přichází mi na mysl slovo „haluzinace“. Může to být například šťastné přehlédnutí, případně štěstí spojené se soupeřovým přehlédnutím.

Vojta Plát

Jako halucinace mi přišla sestava ČR na Online Olympiádě. David, poté již nikdo… Ale výhra nad Griščukem se cení, gratuluji!

Remcik z Banika

Zde ona zmiňovaná pěkná výhra Davida!

Etymolog

Za pozornost stojí i masakr našich nemluvňátek na FIDE Online olympiádě:
 
https://www.chess.com/events/2021-fide-online-chess-olympiad-division-1-pool-c

6
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x