Česká stopa

V poslední době se nám to nějak rozehrálo a dokonce i já ( 😀 ) mám problémy vše sledovat.
Hraje se mnoho turnajů, ale nejvýraznější „českou stopu“ můžeme sledovat zřejmě v polské PGNiG Termit Ekstralize a aktuálně i v turnaji „vyvolených“ Open Tatry.

 

Polská extraliga s názvem PGNiG Termika Ekstraliga je jednou z nejlépe obsazených evropských (světových?) soutěží. Mnoho známých jmen, hodně dobrých hráčů a dost českých hráčů. Přidejme k tomu mladé ambiciózní polské hráče a máme akci, kde je na co se dívat.

Z českých hráčů můžeme vidět v akci naši špičku.

David Navara hraje už několik let za klub Wasko Hetman GKS Katowice (GKS= Górniczy Klub Sportowy, tedy něco jako u nás „Baník“  :smich: ). Podotknu, že David hraje „až“ na druhé desce, protože první okupuje J.K. Duda. Wasko patří mezi favority soutěže.

Za tým VOTUM SA POLONIA Wrocław sice nehraje žádný Čech, ale jeden Pražák v týmu je. Pentala Harikrishna  :usmev: .

Zdánlivý outsider soutěže LKSz GCKiP Czarna v týmu nemá ani jednoho cizince. Ale pozor, není to bezzubý tým! Nejstarší hráč týmu se narodil v roce 1995  :usmev: a všichni ostatní se narodili až v tomto tisíciletí. Mladí ambiciózní hráči mohou být nebezpeční každému. Na ženské šachovnici už teď po dvou kolech řádí šestnáctiletá Martyna Wikar.
Nemyslím si, že tento tým „spadne“ (a i kdyby, za chvíli je máme zpět v ještě lepší formě…).

Tým KSz Stilon Gorzów Wielkopolski má rozhodně papírově silnější sestavu než Czarna, ale věřím jim o něco méně.

Dalším Čechem v soutěži je Vojta Zwardoń, který hraje za KSz Dwie Wieże POSTDATA Kraków. Není jediným cizincem v týmu. Asistují mu Julia Osmak a Juraj Druska. Kraków mám sice rád, ale na medaili asi aspirovat nebudou.

V týmu Klub Szachowy SILESIA Racibórz znám dost hráčů. Z Čechů jsou na soupisce Zbyněk Hráček a Robert Cvek. Zatím do bojů nezasáhli.

Za POMOT WIEŻA Pęgów hraje už delší dobu Vojta Plát. Nevynechal ani tuto sezónu. Kromě Vojty jsou v týmu i Peter Michalík a Štěpán Žilka. Kromě českých hráčů jsou v týmu mimo jiné i Francouz Maxime Lagarde a půvabná soupeřka Davida Navary z prvního kola ME v Reykjavíku Laura Unuk  :usmev: . Pęgów bude chtít i letos skončit minimálně do třetího místa.

Žádní saláti asi nebudou hráči z Bydgosczcze  :usmev: . Tým Minutor Energia Gwiazda Bydgoszcz má na soupisce zvučná jména (Wojtaszek, Abasov atp.) , ale je otázkou, zda to bude stačit na boj o přední příčky.

Papírově dobrou sestavu má KSz Hetman Płock. Nechci malovat „čerta na zeď“, ale pro mě je toto družstvo nečitelné. Mohou dopadnout jakkoliv. Bude záležet na formě jednotlivých hráčů.

Posledním týmem „do počtu“ je domácí K.Sz. Miedź Legnica s Čechy Vanem Nguyenem, Tadeášem Krieblem (mimochodem, zřejmě nejdéle úřadujícím českým mistrem světa!  :smich: ) a Pavlem Šimáčkem. Z Čechů hraje zatím jen Van.

Několik partií z prvního kola.
Hezký mat dala mladá „bloncka“ Laura Unuk své soupeřce Beatě Zawadzké.

 

 

Vojta Plát sehrál dobře Pircku s Marcelem Kanarkem. V rovné, ale ostré pozici bílý chyboval ( 21. Sxf4??) a rázem bylo po partii.

 

 

Šlágrem kola byl zřejmě souboj českých hráčů Davida Navary (Wasko) s Vanem Nguyenem (Legnica).
David obětoval celou věž a pak odmítl remízu opakováním pozice. Objektivně byla partie asi prohraná, ale najít správné pokračování v otevřené pozici přímo za šachovnicí není zrovna jednoduché. Dobrých pokračování za černého bylo více, ale černý usoudil, že figury by k výhře mohla stačit. Spletl se, protože na šachovnici zůstalo málo černých pěšců a k tomu „falešný“ černý střelec.

 

 

I ve druhém kole hráli naši hráči velmi dobře a prohrál jen Vojta Zwardoń, který narazil na Petera Michalíka. Třetí kolo polské Ekstraligy je na pořadí v pondělí 4.10.201 od 15:00.

 

Web turnaje
Výsledky
Online na chess24

 


 

Ve slovenských Tatrách se hraje turnaj „vyvolených“ Open Tatry 2021  :usmev: .
Díky „koronašílenství“ mohou hrát v turnaji jen očkovaní hráči. Tedy ani testy nestačí (údajně kvůli nařízení slovenské vlády, kdy při účasti neočkovaných je omezen počet lidí) a jsem zvědavý, kdy se podobné nařízení ujme i u nás (po volbách?).

ŠK Slovan Bratislava pořádá Open Tatry v Tatranské Lomnici.
I v tomto turnaji hraje „hromada“ českých hráčů. Namátkou: Berezjuk, Kůsa, Sobek, Vyskočil, Sejkora…i Repák  :usmev: … a další.

Po třech odehraných kolech je v čele Sergej Berezjuk, ale ani ostatní čeští hráči na tom nejsou nijak špatně.

Tabulka na chess-results po 3.kole.

Nepodařilo se mi najít online přenosy z turnaje, takže jakákoli „nápověda“ je vítána  :usmev: .

Web turnaje
Výsledky
Online přenos

 

5 3 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
4 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Remcik z Banika
Remcik z Banika

Online z Tater. Takže David je vlastně Baníkovec, dobré 🙂

Vojta Plát

Ucast Kriebela, Simacka, Hracka a Cveka je nepravdepodobna. Jo a Laura sundala Zawadzkou, ale ne Jolantu 🙂 to by byl jinaci skalp a cenna vyhra proti Wroclawi 🙂 ale kdo vi, treba vestis z
koule a povede se. Proti Gorzowu to bylo nicmene se svagrovou Jolanty Z. Nemohla hrat Karina Cyfka, protoze byla pozitivne testovana na Covid pred MS zenskych tymu. Takze nam Covid prinese az dnes 🤔😂

4
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x