Zářijový přehled

Přes léto trochu povolil „koronastisk“ a hned zkraje podzimu se všichni pořadatelé snaží dohnat turnajový skluz. Není divu, termínový kalendář je našlapaný k prasknutí a navíc není jisté, jak dlouho tento stav „rozvolnění“ vydrží (u nás máme téměř jistotu, že do voleb určitě 🙂 ).
Hraje se hodně, podívejme se alespoň na pár výsledků….

ME jednotlivců se hrálo v islandském Reykjavíku. Zúčastnili se tři čeští hráči: Navara, Nguyen a Plát.
O turnaji jsme celkem pravidelně referovali, naposledy zde.

V Praze se hrála mistrovství Evropy seniorských družstev v kategoriích 50+ a 65+.
V kategorii 50+ zvítězil tým České republiky v sestavě: Hráček, Hába P., Vokáč, Polášek a Konopka.
V kategorii 65+ skončil český tým Lysá nad Labem – 100 let na čtvrtém místě. Složení družstva: Jansa, Meduna, Hausner, Neckář a Špaček.

V Teplicích se konala mistrovství ČR družstev v rapid a bleskovém šachu.

Mistrem republiky v rapid šachu se stal v osmikolovém turnaji tým Moravské Slavie Brno (Polák, Straka, Roubalík, Kůsa a Zeman) před ŠK Líně a Zikudou Turnov.

Tým Moravské Slavie Brno (Polák, Straka, Roubalík a Zeman) vyhrál i patnáctikolové mistrovství v blesku. Na druhém místě skončil tým ŠK Zikuda Turnov, třetí byl TJ Pankrác.

V norském Stavangeru se šestice velmistrů utkala v turnaji Norway Chess.

Turnaj se stal kořistí Magnuse Carlsena.
Konečné pořadí na webu pořadatele .

V penziónu U křivého psa ve Frýdku-Místku se konalo mistrovství ČR žen. Z deseti účastnic nasbírala nejvíce bodů Karolína Pilsová (Olšarová).

Konečná tabulka na chess-results.

Nelze opomenout ani mistrovství ČR mužů ve Zlíně.
Deset hráčů, jeden vítěz.
Vojtěch Plát se při neúčasti Davida Navary stal už podruhé mistrem ČR.

David Navara se MČR nezúčastnil, protože reprezentoval svůj klub AVE Nový Bor na Evropském klubovém poháru v makedonské Struze.
David byl oporou týmu (společně s Davidem Antónem) a podal velmi dobrý výkon na úrovni perfo 2812.
Tým AVE Nový Bor vybojoval (už poněkolikáté v této soutěži) stříbrné medaile.

Výsledky zde.

Hraje se nejen ve světě, ale už i u nás  :usmev: .
25.9.2021 se konal v Dolním Benešově již 35.ročník Memoriálu Karla Osmančíka. Mezi 86 účastníky se nejvíce dařilo Jardovi Burešovi, který uhrál stejně jako druhý Aleš Krajina (1.h4!) 7.5 bodů a díky lepšímu vedlejšímu hodnocení zvítězil.

Konečné pořadí.

Dalším tradičním rapidem pokračoval podzim v Šenově. Obvykle se turnaj hrává v jarních měsících, ale tentokrát využili pořadatelé státního svátku a hrálo se na „Václava“, tedy 28.9.2021.

V turnaji zvítězil IM Jozef Michenka se ziskem 8 bodů.

Autor fotografie: Jiří Hurta. Pohled na „mladou“ vítěznou desítku 😀 . Ve spodní části obrázku typický obrázek ze závěrečného ceremoniálu: vítězové jsou nudní, věnujme se raději nějaké zajímavé pozici 😀

(Mimochodem, na turnaj jsem si vzal sako a hned na začátku turnaje jsem všem zvědavcům sděloval, že to proto, abych vypadal na vyhlašování vítězů trochu důstojně  :smich: .)

Výsledky na chess-results.

V přímořském Sitges (Katalánsko ve Španělsku) dnes skončil světový šampionát ženských družstev.
Ve vyřazovacích bojích zvítězily v semifinále celky Ruska (pod hlavičkou CFR Team vyřadily Rusky Ukrajinu) a Indie (zvítězily nad Gruzií). Ve finále byly úspěšnější Rusky, které porazily Indii 2-0 na zápasy (2.5-1.5 a 3-1). Ruská sestava: Gorjačkina, Kostenjuk, Lagno (Lahno), Šuvalova a Kašlinskaja).

Stále se ještě hraje online turnaj Meltwater Champions Chess Tour Final.
O turnaji jsme naposledy referovali zde a jistě se k němu ještě vrátíme.
V sobotu se hrálo sedmé kolo a doposud vedoucí Magnus Carlsen dostal „čočku“ od remízovače Tejmura Radžabova. Ani to však nezměnilo nic na tom, že je Carlsen dvě kola před koncem v čele turnaje se sedmibodovým náskokem před druhým Wesleyem Soem.
…a protože za vítězství v minizápasech se udělují tři body, Magnus už je prakticky jistým vítězem  :usmev: .

Na italském ostrově Sardínie v přímořském letovisku Budoni se koná mistrovství Evropy seniorů.
Tentokrát však nejde o družstva, ale o jednotlivce.
Hraje se v kategoriích 50+ a 60+.
(Nějak nechápu, že jednou je to kategorie 60+ a jednou 65+, ale budiž, nemusím rozumět všemu  :usmev: .)

Své zastoupení na tomto mistrovství má i Česká republika.
V kategorii 50+ hraje krnovský KM Petr Malinovský. Po odehraných sedmi kolech má 4 body a aktuálně se dělí o 10.-14.místo.

Šachy jsou jako droga….

Tohle mě napadlo cestou na rapid v Šenově  :usmev: a vzápětí mě napadlo pozměnit podle toho i známý slogan: