Dokapáno jest

Skončil téměř rok trvající seriál online turnajů Champions Chess Tour. V pondělí 4.10.2021 jej uzavřelo finále deseti hráčů turnaje Meltwater Champions Chess Tour Final .

Vítězem finále a tím i celé série se stal nepřekvapivě Magnus Carlsen. Ve finálovém turnaji už ale prakticky neměl o co hrát. Vzhledem k tomu, že hráčům se přičetly bonusové body, které získali v průběhu celé série, stačilo Magnusovi pohlídat si Levona Aronjana a Wesleyho Soa (toho možná ani hlídat nemusel  :usmev: ).

Carlsen místy ukazoval, čeho je schopen, ale asi jen málokdo od něj čekal, že cca dva měsíce před zápasem o titul mistra světa a s velkým náskokem (díky bonusovým bodům) před ostatními účastníky finále bude Nepovi ukazovat předem své trumfy.

Carlsen se stal vítězem celé série, ale pro mnoho fanoušků šachu je vítězem závěrečného turnaje jiný hráč.
Tejmur Radžabov.
Nebýt nesmyslných bonusových bodů, suverénně by v turnaji zvítězil. Radžabov zaváhal jen v prvních třech kolech, když až v tiebreacích podlehl Artěmjevovi, Nakamurovi a Girimu. Zbytek soupeřů porazil v „normální hrací době“, tedy v rapidových minizápasech a to včetně Carlsena.

Velmi dobře zahrál i Hikaru Nakamura. Také on by dopadl mnohem lépe bez bonusových bodů.
Naopak, ať s bonusy nebo bez nich, špatně hráli Mameďarov a Vachier-Lagrave.

Shrnuto a podtrženo. Magnus Carlsen je sice vítězem tour, ale v mých očích je vítězem závěrečného turnaje Tejmur Radžabov  :usmev: , jak je patrné z ilustračních tabulek.

 

Tabulka s bonusy a zápasovými body

Tabulka a pořadí po odečtení bonusových bodů

 

Magnus Carlsen už před začátkem finálového turnaje ohlásil, že online tour se bude konat i v následujícím roce.

 


 

V polské PGNiG Termika Ekstralize je odehráno třetí kolo a Čechům se stále daří.
Šestice Navara, Žilka, Plát, Nguyen, Michalík a Zwardoń prakticky neprohrává své partie. Jedinou výjimkou je Vojta Zwardoń, který jednu partii prohrál s Michalíkem (takže body zůstaly „doma“).

Vypadá to, že letos budou o titul bojovat stejné týmy jako loni. O čelo tabulky se zatím s plným bodovým ziskem dělí „Navarův“ klub Wasko Hetman GKS Katowice a POMOT WIEŻA Pęgów, za nějž hrají Michalík, Žilka a Plát. Oba dva favorizované týmy se střetnou v pátek 8.10.2021 v sedmém kole. Dovolím si tipnout, že půjde o vypjaté utkání  :usmev: .

Kromě dobré hry českých hráčů mě zaujal výsledek týmu LKSz GCKiP Czarna, který je zatím bez bodu na posledním místě tabulky. Už se tu psalo, že nejstarší hráč tohoto týmu je narozen v roce 1995, zbytek družstva tvoří hráči, kteří se narodili až v novém tisíciletí.
Povinnou ženskou šachovnici hájí mladá Martyna Wikar (ročník 2005) a při pohledu na její výsledky (i hru) je jasné, že o ní brzy ještě uslyšíme.

Mimochodem, ve výčtu jejích úspěchů na vynikající webové encyklopedii polského šachu, kde najdete opravdu skoro každého „lepšího“ polského hráče, mě zaujala zlatá medaile z mistrovství Polska předškoláků  :usmev: .
Tím se u nás nemůže pochlubit asi nikdo.

 

 

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
11 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jim Vasilis

Doplním ještě informaci, že dnes začíná mistrovství USA v kategoriích mužů i žen, kde uvidíme i Kateřinu Němcovou… Vítězství přeji Samu Shanklandovi, ale nebude to mít v hvězdné konkurenci snadné.
 
2021 U.S. Championship | http://www.uschesschamps.com

Jan Jílek

Jen připomínám, pokud komentář obsahuje víc než jeden odkaz, pak musí být schválen – obrana proti spamu – proto nebyl vidět ten příspěvek hned  :mrknuti:

Jim Vasilis

Turnaji a šachům na internetu celkově je věnován i rozhovor s Daniilem Dubovem , který vyjadřuje své pochybnosti o tom, zda všichni hráli čestně.
 
Рассуждая об основной причине, гроссмейстер оговаривается, что ему приходится подбирать слова: „По сравнению с прошлым годом, атмосфера в этих онлайн-турнирах стала чуть-чуть нездоровой. Понятно, что слово „читерство“ лежит на поверхности. Кроме меня, есть ещё другие ведущие игроки, которые не на сто процентов уверены, что все всегда там играют честно. Это не значит, что кто-то точно читер. Просто есть чувство, что ты не уверен в обратном. Для меня это уже большой психологический дискомфорт. Может, все играют сами, но меня нервирует, что я в этом не уверен. … Вообще надо понимать, что я параноик со стажем, много лет работавший с Сашей Морозевичем. Но быть на сто процентов уверенным в том, что все играют сами, просто глупо. Возможностей [для жульничества] миллион. Отдельные партии, ходы, результаты навевали определённые мысли“.
 
Zastává také názor, že turnajů na internetu je v současnosti až příliš . Měly svůj význam v době, kdy se soupeři nemohli utkávat za šachovnicí, ale teď už nevidí význam pořádání třeba online olympiády …
 
„Мне кажется, первый год был очень успешным, – говорит Дубов. – Интерес на старте был огромным. Думаю, отчасти это было связано с тем, что был всеобщий карантин и не было живых турниров. Отчасти и с тем, что это было что-то новое, а новое – что ни делай, люди будут следить. Сейчас же, мне кажется, это уже приелось. Вот, скажем, они сейчас играют этот финал – я могу, условно, посмотреть результаты матчей, в один день из двух посмотреть какие-то отдельные партии отдельного матча, а в какой-то день – ну сыграли они, и бог с ними. То есть интерес упал“.
„Это явно намного лучше, чем ничего. Для периода, когда не было живых шахмат это было замечательное решение. Сейчас? Ну, можно играть, но мне кажется, это уже стало переливанием из пустого в порожнее. Даже с этими онлайн-олимпиадами не совсем понятно. Первая была типа как альтернатива нормальной, вторая – типа просто почему бы и нет. Уже не совсем понятно, что все эти турниры значат. В них как в самостоятельное явление я не то чтобы не верю, но они мне просто малоинтересны“.
„Приелось“, „не уверен в честности“, „расписные ничьи“. Даниил Дубов – о шахматах в интернете | chess-news.ru

Zdenek Cekal

Třetí kovidová vlna (nebo kolikátá vlastně) klepe na dveře. Život se ještě za drahnou dobu k normálu nevrátí…Magnus rozjel skvělý business na chess24. V podstatě ho to nic nestojí, sehnal sponzory a v neposlední řadě jeho cirkus přitahuje diváky. Proč by měl končit? I aktérům z řad TOP velmistrů se vyplatí debužírovat u stolu plném dobrot. Nota bene, když se nikam nemusí trmácet, spát v ošuntělých hotelích. Takto hrají bez stressu z pohodlí svých domovů. Carlsenova show must go on…
 
 

David Navara

Magnusova online tour byla v době začínající pandemie skvělým nápadem. Možná bude úspěšná i nadále, ale spíše se přikláním k názoru Daniila Dubova, který preferuje hru naživo, pokud ji okolnosti umožňují.
Ještě bych něco dodal k té tour. Když člověk je mezi těmi prvními, kteří zůstali za dveřmi, nemá jak se dostat dovnitř, vydělává v online soutěžích řádově (desetkrát? dvacetkrát?) méně a vidí ty rychlé remízy, má z toho rozporuplné pocity.

Zdenek Cekal

Ano, to je „velká vada na kráse.“ Magnus by měl umožnit hrát kvalifikaci velmistrům mimo absolutní špičku, aby i oni dostali šanci usednout ke „stolu plném dobrot.“ Což je běžná praxe u velkých tenisových turnajů, kde i třístý hráč na žebříčku ATP se občas dostane do hlavní soutěže. Takto hodojí stále titíž jedinci…

Vojta Plát

Souhlasím s Davidem. Furt ti stejní hráči, co si mastí kapsu a dost možná to hrají i pro sázkovky. Jestli mi klapne norská liga, tak to Magnusovi vysvětlím   :smich: 

kraken8

Pane Zimnioku, So měl podle mě 12,5 bonusových bodů. (ostatní jsem nekontroloval, ale co vím, tak Carlsen měl 16,5 a So 12,5)

kraken8

Aha, máte to nějak prohozený s Aronianem asi.

11
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x