Lámání chleba

Na ME družstev máme za sebou šesté kolo z devíti. Český tým mužů prohrál těsně s Polskem, ženy remizovaly se Švýcarskem.
Dnešním sedmým kolem vstupují turnaje do poslední třetiny.

 

Je známo, že poslední kola ve „švýcarech“ jsou nesmírně důležitá. Dosavadní porážky, pokud jich nebylo moc  :usmev: , nic neznamenají, ale každá ztráta v závěrečné třetině může být hodně bolestivá.
Až v posledních kolech se „láme chleba“. Můžete si hodně pomoci, můžete však ještě víc ztratit.

Česká republika se v open sekci včera „potkala“ se silnými Poláky.
Na prvních třech šachovnicích jsme viděli korektní remízy. Rozhodovalo se na čtvrté desce.

Jan Krzysztof Duda si proti 1.e4 Davida Navary zvolil Caro Kann. Oba hráči odtahali dlouhou teoretickou variantu a až ve 28.tahu  :smich: použil David novinku (28.Vxc8).
I když pak koncovka střelce proti jezdci vypadá opticky lépe pro bílého, pořád je to rovné.

 

 

Pamatuji doby, kdy byly Tarraschova obrana nebo Ragozinova obrana dámského gambitu považovány za méněcenné varianty  :usmev: .
V současné době obě tyto varianty patří mezi nejčastější. Černý v nich nemívá problém s vyrovnáním. Ukázalo se to i v partii Radoslaw Wojtaszek – Thai Dai Van Nguyen.
Vyrovnání a remíza.

 

 

Štěpán Žilka zahájil s Kacperem Piorunem sice také 1.d4, ale „Tarrasche“ ani „Ragozina“ jsme neviděli. Viděli jsme „Nimcoviče“  :usmev: . I tady však černý velmi rychle vyrovnal hru a partie skončila remízou.

 

 

Vojta Plát si proti Wojciechu Morandovi vybral na 1.e4 urychleného „draka“ v sicilské.
V této variantě obětoval pěšce za dvojici střelců a otevřené dráhy proti velké rošádě bílého. Přesnější by bylo napsat, že bílý šel do varianty s obětí pěšce, protože obvykle se hrává bezpečnější 13.Sd4.
Právě ve výběru varianty zahájení bych hledal příčinu porážky černého. V Polsku je tahle varianta celkem dost hraná (stejně jako Francouzská obrana) a vůbec bych se nedivil, kdyby to bílý už někde viděl.

Moc se mi nelíbí Vojtův tah 22. … Sc6 (ale to je jen „můj názor“  :usmev: ). Možná stálo za úvahu otevřít ještě jeden sloupec tahem 22. … d5!? . Pravda, znamenalo by to oběť ještě jednoho pěšce.
Ovšem ani tah 22. … Sc6 ještě nic nekazí, ale následující 23. … Db7 už asi chybné je.
Od této chvíle už tahá černý za kratší konec provazu. Tahání za kratší konec provazu však neznamená prohru  :usmev: . Pořád ještě můžete soupeře „přetáhnout“.
Ani bílý totiž nehrál ve složité pozici nejagresivněji a po „měkkém“ 31.Sb3 měl černý dobrou šanci udržet partii. Ukázalo se (přesněji: ukázal mi to Stockfish  :smich: ), že výměna dam (33. … Dxe3) byla chybná. Partie se dala ještě držet po lepším 33. … Db7, ale i tak je otázka, zda by se opravdu dala udržet.

 

Česká republika prohrála s Polskem 1.5-2.5  :smutek: .

 

 

Ženy remizovaly se Švýcarskem.

Nedaří se Karolíně Pilsové. Proti Leně Georgescu sice rozehrála Caro Kann, ale za chvíli byla na šachovnici typická pozice Francouzské, kde by se měl černý zaměřit nejen na výměnu špatného „francouzského“ střelce, ale také napadat základnu pěšcového řetězu. Kájina novinka 10. … Vc8 asi moc následovníků nenajde. To však nebyla příčina porážky černé. Karolíně se prostě nedaří a v partii nasekala spoustu menších či větších chyb. Po 24. … Sg5 však už hraje jen bílá.

 

 

Partie Kristýna Petrová – Ghazal Hakimifard skončila zaslouženou remízou. Po zahájení stále sice lépe Kristýna, ale pak se nějak „zamotala“ (19.0-0) a když zahrála nepřesně i ve 21.tahu (21.h3?), mohla to být černá, kdo by získal výhodu, ale nestalo se.

 

 

Nevydařenou partii sehrála Magda Miturová s Laurou Stoeri. Magda může děkovat Bohu a své soupeřce, že partie skončila smírně.
Paradoxně Stoeri vypustila výhru až po časové kontrole ve 41.tahu (41.Sxa6?).

 

 

Camille De Seroux byla soupeřkou Nataši Richterové. Nataša jí asi musela být sympatická, protože De Seroux jí bůhví proč zčistajasna odevzdala kvalitu  :usmev: .
Nataša pak už nezaváhala a partii bez problémů dotahala k vítězství.

 

 

 

ČR – Švýcarsko 2-2 a řekl bych, že za remízu se Švýcarkami mohou být české hráčky ještě rády.
V sedmém kole „nafasovaly“ Češky tým Slovenska. Slovenky jsou schopné zahrát dobře i proti favoritkám, ale občas také „uklouznou“  :usmev: .
Muži jsou mírnými favority proti Dánsku.

Čtěnář s nickem Jim Vasilis imformuje, že na serveru chess-news.ru se píše, že v týmu Ukrajinek se vyskytl koronavirus (Anna Ušenina). Hráčka je v izolaci, ostatní její kolegyně měly dva negativní testy a pokračují ve hře.


 

Odkazy:

Web organizátorů

Partie online na chessbomb.com (mužiženy)

Live na chess24.com (mužiženy)

Livestreamy na Youtube pořadatelů: ZDE

Výsledkový servis turnajů na chess-results.

 

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x