Krutý víkend

Víkend byl nabitý šachovou hrou. Pro někoho byl úspěšný, pro jiného méně úspěšný a pro někoho byl přímo krutý 🙂 .

 

Začněme tam, kde jsme skončili.

V turnaji Charity Cup jsme naposledy referovali o prvním finálovém zápase mezi Magnusem Carlsenem a Janem Krzysztofem Dudou. Předesílal jsem, že Duda ještě může vystrčit drápky a tak se také stalo.

V odvetném zápase Duda porazil Carlsena, tedy 2.5-1.5.
V první partii sice Carlsen po přepršce hrubých chyb ještě zvítězil, ale pak už dominoval Duda.

 

 

Ve druhé partii Carlsen chyboval v rovné pozici a podobný obrázek jsme viděli i ve třetí partii druhého zápasu. Hrubá chyba (22. … a5??) a v podstatě okamžitý konec partie.

 

 

O vítězi celého turnaje musely rozhodnout tiebreakové partie. Tam už Carlsen nezaváhal a v blickách vyhrál obě partie.

V čele celé Tour je Magnus Carlsen, David Navara je zatím na 13.místě a doufám, že ještě dostane příležitost i v dalších turnajích.

 

 

Odkazy:

Web turnaje


 

Třetí turnaj série FIDE Grand Prix 2022 se hraje v Berlíně.

Upřímně doznávám, že základní skupiny s hromadou remízek mne moc nezajímají :usmev: . Ale pravda, blýská se na lepší časy, protože už známe postupující z jednotlivých skupin.

Skupinu „A“ vyhrál Hikaru Nakamura se čtyřmi body ze šesti možných. Malou tragédií může být výsledek Aronjana, který se mohl dostat do turnaje kandidátů (TK) místo „válečného štváče“ Karjakina :usmev: .

Aronjan by se do TK mohl dostat díky svému ratingu, ale v turnaji odepsal šest bodů. Je to hodně nebo málo? To se ještě uvidí, protože o účast v TK evidentně jeví zájem i Ting Li-žen, kterému ale chybí potřebný počet sehraných partií, takže se to snaží dohnat (viz komentář MaSo).

 

Z „B“ skupiny postupuje trochu překvapivě, ale zaslouženě, Vincent Keymer ( 3.5 ze 6).
V „C“ skupině hráli dva Američané: Wesley So a Sam Shankland. Postupuje Shankland. Velkým překvapením (alespoň pro mě) je konečná tabulka skupiny „D“. Vítězí Tabatabaei a poslední příčku obsadil Giri.

Semifinálové boje začnou předposlední březnový den v 15:00.

Odkazy:

Web turnaje
Online na chess24.com
Výsledky a tabulky na chess-results


 

O víkendu se dohrály 1.ligy družstev. Západní část se hrála jen v neděli, východní si „střihla“ desáté kolo v sobotu, jedenácté v neděli.

V 1.lize Západ byl postupující už delší dobu jasný (SK OAZA Praha).
V neděli se bojovalo o sestupové příčky.
Zázrak se nekonal a k sestupujícímu týmu TJ Kobylisy se přidružil ŠK Sokol Vyšehrad a po porážce s 2222 ŠK Polabiny „B“ padají i České Budějovice.
Na poslední chvíli se zachránil Unichess Soušek, který v nervydrásajícím (předpokládám :usmev: ) zápase porazil poslední Kobylisy. Černý Petr zůstal týmu TJ Spartak Vlašim (hraje za ně i „naše“ Kamča Steinová :usmev: ), který v posledním kole prohrál s Říčany 3-5.

Tabulky a výsledky 1.Ligy Západ.

 

V 1.lize Východ se hrálo o vše na obou koncích tabulky.

Před posledním dvoukolem měla šanci na postup čtyři družstva: Vlčnov, Hošťálková, Jihlava a Moravská Slavia Brno „B“.
Už v sobotu se z bojů o postup vyřadil Vlčnov svou porážkou s Jihlavou. Ani Brno si nevedlo nejlépe, když prohrálo s zachraňujícím se Slavojem Poruba „B“. Hošťálková „vydělala“ na dvoukolovém systému, protože Českému Těšínu se v sobotu nepodařilo sehnat víc než pět hráčů (dokonce museli nastoupit i vyloženě slabí hráči jako třeba já :usmev: ). Vítězství Hošťálkové 8-0 vypadá impozantně, ale v zápase se tvrdě bojovalo o každou půlku až do večerních hodin (končilo se po 19:00).

Po sobotě to vypadalo, že Hošťálková je jasným postupujícím (vynikající skóre, které rozhoduje při rovnosti bodů), leč přišla neděle :usmev: .

Hošťálková nastupuje proti Třinci, který mnohé zápasy v sezóně neodehrál v osmi lidech. Tentokrát však Třinec nastupuje v silné sestavě a Hošťálkovou poráží 4.5-3.5. Velká šance pro Jihlavu, která hraje se Starým Městem. Stačí vyhrát zápas a Jihlava postupuje.
Jihlava však se Starým Městem také prohrává 3.5-4.5 a postupuje Hošťálková!

Ve spodní části tabulky byli dva jasní sestupující: Český Těšín a Vsetín.
O dvou dalších rozhodla teprve poslední kola. Grygov prohrává v sobotu s Orlovou a v neděli už mu nepomůže ani vítězství s Porubou, takže se tento tým s 1.ligou loučí.

Chotěboř zahrála v posledních dvou kolech velmi dobře. Porazila Staré Město a v neděli remizovala s Vlčnovem. Přesto to na záchranu nestačí. I Chotěboř se s druhou nejvyšší soutěží loučí.

Mimo mísu: chcete-li komplikovat pozici, komplikujte! Důrazně však varuji, abyste tak činili podobným způsobem jako já v sobotu proti Hošťálkové :usmev: .
Nebo také jinak: jak nehrát zahájení…

Po nesmyslném tahu 7. …h6 je černá pozice strategicky na odpis :smich: . Ne, že bych to netušil, ale až takovou hrůzu jsem nečekal.

 

 

Příkaz zněl jasně: Vysekej únikovou cestu z potápějící se lodi!!!

 

Tabulky a výsledky 1.Ligy Východ.


 

Jedním z důvodů, proč nemám rád dvojkola v soutěžích družstev, je ten, že se hraje v soboty :smich: .
Nezřídka se totiž v sobotu hrají nějaké rapid nebo bleskové turnaje, které mám naopak rád.

Uplynulou sobotu se hrál rapid turnaj Memoriál Gustava Eichlera v Havířově a byl součástí Rapid Tour Ostravského Koníka 2022.

Vítězem turnaje se stal Jakub Rabatin, před Jaroslavem Sobkem a Dominikem Kaniou (POL).

Výsledky na chess-results.


 

Ve slovinské Čateži se hraje ME jednotlivců s minimální účastí ruských a běloruských hráčů (v tabulce hledejte pod federací FIDE).
Nasazenou turnajovou jedničkou je náš David Navara a po dvou kolech má zatím plný bodový zisk.
Kromě Davida Navary můžeme v turnaji sledovat i další české hráče.
Thai Dai Van Nguyen má zatím 1.5 ze 2, Peter Michalík a Jiří Štoček jsou stejně jako David Navara zatím stoprocentní a Daniel Šorm ještě nebodoval :smutek: .

Boje našich hráčů můžete sledovat online třeba na chess24.com, jejich výsledky naleznete na chess-results.

Na partie zatím nebyl čas, ale jistě se k tomu dostaneme :usmev: .


 

V minulém příspěvku mě zaujal dadaistický obrázek Kamči Steinové :usmev: .
Takový styl kresby mám rád, takže si dovolím zobrazit „čističku replikátorů“ ve svém „dada-stylu“ :usmev: .

Na občanku se sice takový obrázek moc nehodí, ale jako lákadlo do seznamovacích inzerátů je ideální :smich: .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Řekněte o něm ostatním. Děkujeme :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
7 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Kamča

Krása, jako bych se sama dívala do zrcadla 😀

Kamča

Taky udělal, díky 🙂

Pavel Podbrdský

Trochu upřesnění informací o Fide Grand Prix. Ve skupinách B a C ještě není jistý postupující, budou se dnes hrát rozstřely zkráceným tempem (Keymer-Mameďarov, Shankland-So).
Dále by stálo za to dodat, že po včerejších výsledcích už je jisté, že z celé série do turnaje kandidátů postoupí Nakamura a Rapport. Vlastně jsou to jediní 2 hráči, kteří vyhráli svou skupinu při obou svých účastech (bez ohledu na to, jak dopadnou dnešní rozstřely se na tom již nic nezmění).
Pro Nakamuru je to velký úspěch – v aktuálně probíhajícím turnaji začal prohrou a dvěma remízami v silně nahnutých pozicích, ale pak vyhrál 3 partie za sebou. Celé série se účastnil na divokou kartu a určitá skupina hráčů oprávněnost této divoké karty kritizovala; těmto kritikům svým výsledkem jasně zavřel ústa :-).

Pavel Podbrdský

Tak rozstřely dopadly přesně opačně, než autor článku věštil :-). Ze skupin B a C postupuje Mameďarov a So.

7
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x