Uvolněno ke zveřejnění :-)
Není tomu tak dávno, co jsem zde upozorňoval na nápadnou shodu mezi partií Salem-Navara a bitvou u Malmö, jak ji popisoval Jirásek ve svých Starých pověstech švédských.
Badatelé, zabývající se torzem nedokončené Jiráskovy knihy, konečně uvolnili ke zveřejnění části tohoto díla.
Jeden z našich sečtělých čtenářů napsal naší redakci, že partie Salem-Navara je údajně silně podobná popisu bitvy u Malmö z takřka neznámé knihy Aloise Jiráska. Nikdo z naší redakce onu knihu neznal, tak jsme požádali odborníky o posouzení tvrzení našeho čtenáře.
Některé pozice a tahy se měly podobat popisu boje u Malmö z pověsti O Ziskssonovi.
Pověst pojednává o vojevůdci, který pomáhal švédskému králi Eriku III. Švédskému v boji proti cizákům. Paradoxně samotný vojevůdce, o němž pověst je, byl cizákem neznámého původu, který přijal švédské jméno Jan Zisksson z Volvova.
Vyobrazení Jana Ziskssona z Volvova od neznámého autora.
Odborníci považují za autora tohoto (i dalších vyobrazení z torza knihy) Mikoláše Alše, který později podobným způsobem ztvárnil i Jana Žižku v Jiráskových Starých pověstech českých.
Náš čtenář se domníval, že třeba postavení ze zmiňované partie prý odpovídá mapce bojiště z bitvy o Malmö, jak byla vyobrazena neznámým umělcem.
Mapa bojiště:
Mapa má údajně vykazovat společné znaky s následující pozicí.
Odborníci přiznávají jisté shody mezi mapkou a diagramem, ale upozorňují, že podle dosavadních poznatků nikdy nebylo v Malmö, ani v jeho blízkém okolí, nic takového, jako je Volvo Industry.
Čtenář však správně poukazuje na to, že v knize nejsou popisována historická fakta, ale jsou to pouze pověsti.
Dále čtenář píše, že pozice po tahu 10.f4 (viz diagram) odpovídá úryvku z knihy. Citujeme:
„Hnali se do tábora Malmoitů s radostí, s divokým křikem. Těšiliť se, že kdyby ani rukou nehnuli, ani mečem nesekli, ani oštěpem nebodli, kdyby ten houfec jen pěším vojskem tlačili, že ho ušlapou na padrť a že ho na podrážky svých botou rozeberou.“
Také další popis považuje čtenář za shodný s průběhem části partie.
„A když nepřítel chystal se k útoku, obětovala se jízda na Ziskssonův rozkaz, aby měly vozy, jež byly vzádu točeny, volno, a pak těžké ty vozy plné hrubého kamení spuštěny dolů. Vozy drnčely, třásly se, hřměly v divoké síle, až půda se chvěla. Nikdo jim nemohl čeliti, nikdo jich zastaviti, jely, až dojely, až se sřítily s rachotem a vrazily do nepřátelského šiku.“
Čtenář vidí podobu v nástupu „jízdy“ černých s dalším vtrhnutím „vozů“ (věží) do nepřátelského ležení.
Bystrému čtenáři neunikl ani závěr partie, jenž je prý popsán slovy:
„I kázal Hasan, by stříleli ze všech kušů do ležení; jen první koule dopadly a již se prášilo se zdí, již se sypalo kamení a zanedlouho zel ve zdi veliký průlom. A tím průlomem přitrhl do tábora sedlák jakýsi. Byl již opuštěný, prázdný, ani člověka tam nezastali. Tu sedlák vytáhl s torny maršálskou holi a jal se nebohé bratry Malmoity bíti. Nežli zapadlo slunce, hlaholil jásot vítězných cizáků v dobytém Malmö. Pobořili ho, zažehli.
Zůstaly jen rozvaliny.“
„Utíkati musel vojevoda Jan Zisksson z Volvova, by holé žití sobě zachoval.
Hnaloť se za ním velké cizácké vojsko samých jezdců, jež mělo mnoho děl. Doráželi naň se všech stran a hleděli mu, kde mohli, do tábora biti.
Tažení toto bylo mu nejtěžší. „Ale Pán Bůh mu pomohl holý život ušetřiti.“ “
Čtenář se domnívá, že Jirásek byl schopen předvídat budoucnost, protože ač sám šachy nehrál, jeho popis bitvy u Malmö se prý až neskutečně shoduje s partií Salem-Navara.
Názor našeho čtenáře je jistě zajímavý, většina seriózních badatelů se však domnívá, že jsou tyto domněnky mylné, protože takovýmto vyumělkovaným způsobem by se daly naroubovat na různé pověsti i další partie světových šachistů.
Podobného názoru je i naše redakce, ale necháváme na samotných čtenářích, zda uvěří názoru seriózních vědců, nebo dají přednost teorii našeho vnímavého čtenáře .
Vaše starosti na naše hlavy… aneb Bavíme se ušlechtile. Nic proti vtipnému zpracování zajímavé partie, to se tu vyskytovalo již od dob zrození bohyně Caissy. Jenomže v dnešní době už to tak uklidňujícím dojmem nepůsobí. Nebo se mýlím?
K čemu ta trudnomyslnost, mistře Jene? V dnešní době jen máloco je uklidňující, buďme s tím smířeni .
To určitě bude nějaká kachna. Pokud je mi známo, Žižkův potomek žije na Faerských ostrovech: Ziska, Helgi Dam (fide.com)
(Tohle dokonce myslím vážně. Bavil jsem se s ním před třemi lety na Světovém poháru v Chanty-Mansijsku a říkal, že jeho rod skutečně má dávné české kořeny, které možná sahají až k legendárnímu Janu Žižkovi.)
O jeho českém původu jsem četl . Z toho jasně vyplývá, že Jirásek si nevymýšlel. Z Malmö na Faerské ostrovy už je to jen kousek, co by sleděm dohodil….