Přešlapy

Přešlapy ve sportu nejsou nic neobvyklého. „Přešlapy“ v životě také ne, ale mohou být mnohem nepříjemnější 🙂 . Jeden životní přešlap sledujeme prakticky v přímém přenosu, ale stále ještě nevíme (a možná se nikdy ani nedozvíme), kdo se „přešlapu“ dopustil.
Byl to Magnus Carlsen svým chováním po prohře s Niemannem, nebo to byl Hans Moke Niemann?
Polovina šachového světa „fandí“ Carlsenovi, druhá půlka Niemannovi. Ať je to jak chce, na tahu je Magnus. Buď vznese nějaká obvinění, nebo by se měl Niemannovi omluvit za to, do jaké situace jej dostal.

 

V každém případě, my to nevyřešíme a je zbytečné si nad tím lámat hlavu. Život jde dál a s ním i turnaj v Saint Louis.

Po odstoupení Carlsena pauzoval v pátém kole turnaje Sinquefield Cup 2022 Firúzdža, ostatní partie skončily remízami, přičemž Dominguez vypustil Niemanna, když přešel do věžové koncovky.

Šesté kolo skončilo po půlnoci našeho času a remízu jsme viděli jen v jedné partii. Nepomňašči stál sice celou partii o chloupek lépe, ale Caruana se dobře bránil. Aronjan přehrá MVL a připsal si celý bod.
Zajímavého přešlapu se dopustil v partii Firúzdža -Mameďarov černý a byla z toho skoro miniaturka  :usmev: .  V rovné pozici a s dostatkem času se pokusil zahrát aktivně (24. … f5?!, 25. … Jd4??) proti bílému králi, kterého Firúzdža ponechal v centru. Zřejmě přitom Mameďarov zapomněl na hrozbu matu na g7, nebo přehlédl, že po 28.dxe4 bílý ruší vazby a získává figuru.

 

 

Niemann byl se Soem blízko remíze, ale nepodařilo se mu zahrát koncovku tak dobře, jako proti Carlsenovi. Po časové kontrole chybně vyměnil dámy a So mu ukázal, že v otevřené pozici je střelec lepší než jezdec.

 

 

Výsledky a tabulka po šestém kole ZDE.


 

Také v polské Enea Ekstralize došlo k několika pochybením za šachovnicí.

V šestém kole na sebe narazili dva čeští hráči.
Thai Dai Van Nguyen (Legnica) měl bílé proti Davidu Navarovi (Katovice) a ač byla jeho pozice aktivnější, na Davida to nestačilo a partie skončila smírem.

Zápas mezi Legnicí a Katovicemi skončil nerozhodně 3-3, když při třech remízách na ženské šachovnici zvítězila čerstvá mistryně Evropy Monika Soćko (Katovice) nad Alicji Sliwickou a Tadeáš Kriebel  (Legnica) si poradil s velmistrem Gajewskim, kde v  zajímavé věžové koncovce polský velmistr „minul“ remízové pokračování a Tadeáš „zavěsil“.

 

Favorizované Katovice si tak komplikují cestu za titulem, protože už v předvčerejším pátém kole prohrály s Krakovem, za nějž hraje Vojtěch Zwardoń.
Bez zajímavosti není fakt, že Katovice s Krakovem prohrály díky „výbuchu“ svých jedniček. Na první desce prohrál David s Deacem, na ženské šachovnici Soćko s Batsiašvili.

 

Štěpán Žilka (Pęgów)  sice zvítězil černými v zajímavém  „drakovi“ proti Bartkovi Heberlovi, ale i tak Štěpánův tým prohrál s Bydgoszczí.

 

 

Překvapením jsou prozatím výsledky Krakova, za nějž nastupuje i Vojta Zwardoń, který v šestém kole pomohl remízou s FM Skawińskim k výhře svého týmu nad družstvem Wisznia Mała.

 

Tabulka po 6.kole:

 

Výsledky a rozlosování na chessarbiter.com.

Komentovaný přenos (GM Jakubiec, polština) na Youtube kanálu PZSz.

Náhledové foto: screenshot z online přenosu na Youtube kanálu PZSz.

 

 

5 1 hlas
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x