„Staří“ vs. „Mladí“, 1-1

Včera se hrálo semifinále online turnaje Julius Baer Generation Cup. Semifinálové dvojice tvořili Carlsen s Keymerem a Le s Erigaisim, tedy zástupci „starých“ (nad 30, Carlsen, Le) a „mladých“ (pod 30, Keymer, Erigaisi) 🙂 .


 


 
Celkem jednoznačný průběh měl minizápas mezi stále ještě úřadujícím mistrem světa Magnusem Carlsenem a mladým německým velmistrem Vincentem Keymerem.

První dvě partie byly spíše „oťukávačky“. Ani jedna strana moc neriskovala obě partie skončily remízou.
Ve třetí partii už Magnus udeřil.
Po celou partii nestál ani jednou hůře. Pravda, občas se hra blížila vyrovnání, ale koncovka střelce (MC) proti jezdci (VK), do které hra přešla,  byla lepší pro bílého.
Lepší sice neznamená vyhraná, ale takové pozice v podání Magnuse „smrdí“ výhrou. Keymer se dobře bránil až do 81.tahu. Pak přišla chyba, po níž byl už bílý vyhraný.

Najít tah 81. … Jf5 není tak těžké, pokud se na partii díváte doma, v klidu a beze stresu  :usmev: .

Ve čtvrté partii už Magnus nedal Keymerovi šanci. Od zahájení stál lépe a svou převahu nepustil až do konce partie.  Nakonec tedy po výsledku 3-1 pro Magnuse postupuje Carlsen do finále.


Le s Erigaisim sehráli vyrovnaný zápas.
Také tady skončila první partie remízou po vcelku klidném průběhu. Ve druhé partii podal skvělý výkon Erigaisi. Vzhledem k tomu, jak rychle zahrál po 17. … exd4 tah 18.e5! , dá se předpokládat, že tuhle pozici už „někdy“ viděl. Pak už byla partie na jednu branku.

Třetí partie skončila remízou, ale byl to Erigaisi, hrající černými, který kvůli nedostatku času nenašel cestu k výhře.

Za nepříznivého stavu se musel Le pokusit vyhrát černými, aby vyrovnal stav zápasu a vynutil si tiebreak. Zvolil si k tomu Pircovu obranu, nastoupil na královském křídle, využil malých chybiček bílého a srovnal skóre zápasu na 2-2.

Bleskové partie byly jednoznačnou záležitostí. Erigaisi Lea v obou blickách přehrál a zaslouženě postoupil do finále, v němž se utká s Magnusem Carlsenem.

Finále se hraje na dva zápasy. Tiebreak přijde na řadu jen v případě, že  po dvou minizápasech bude skóre 1-1.

Web CCT
Online na chess24.com
Online na lichess.org

Náhledový obrázek: Arjun Erigaisi, z online vysílání na webu chess24.com.

5 3 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x