Semifinále turnaje kandidátek

Tak jsem se konečně dočkal 😀 .
Včera se hrála první partie semifinálového zápasu turnaje kandidátek mezi Annou Muzyčuk a Tingjie Lei. 

Před partií jsem byl zvědavý, co si hráčky nachystaly v zahájení.
Doposud se všechny čtyři účastnice celkem striktně držely „svých“ variant. Obě sestry Muzyčukovy zahajovaly 1 .e4, jejich soupeřky hrály Ruskou hru.

Zatímco Maria Muzyčuk, která už je vyřazena, proti Tingjie Lei neuspěla s klasickou variantou Ruské hry, Anna Muzyčuk stavěla svoji soupeřku Humpy Koneru před seriózní problémy svým tahem 3. d4 (Antiruská).

Z tohoto úhlu pohledu byla první partie zápasu mezi Annou Muzyčuk a Tingjie Lei zajímavá.
Zahraje Anna 1.e4? Bude se hrát znovu Ruská hra? Pokud to bude Ruská, co si připravila Tingjie Lei na tah 3. d4?

Jen na první otázku zněla odpověď kladně: Ano, Anna zahrála 1. e4.

Tingjie Lei však neodpověděla 1. … e5, ale vybrala si Sicilskou obranu. To by však pro Annu nemělo být překvapení, protože Tingjie hraje na e4 buď tah 1. … e5, nebo 1. … c5.
Překvapením byla spíše její volba Ruské hry v zápase proti Marii, protože do turnaje kandidátek hrávala po 1.e4 e5 2. Jf3 vždy(?) tah 2. … Jc6.

Překvapila však Anna.
Ta v sicilské hrávala obvykle ve třetím tahu 3. Sb5, nebo si vybírala zavřenou variantu, s níž měla doposud velmi dobré výsledky. Tentokrát však Anna po 1. e4 c5 zahrála 2. Jf3. Možná byla zvědavá, zda je Tingjie Lei připravena hrát svoji oblíbenou Paulsenovu variantu, nebo si připravila něco jiného.
(Teď když tak o tom přemýšlím, tak většina žen a dívek, s nimiž jsem hrál sicilku, měla v oblibě právě Paulsenovu variantu  :usmev: )

Lei sice zahrála ve druhém tahu 2. … e6, ale byla to Anna, kdo na poslední chvíli „vycouval z Paulsena“. Po tahu 3. g3 se přece jen hrála zavřená sicilská. Možná se pletu, ale z vlastní zkušenosti (za bílé  :usmev: ) mohu říct, že v téhle variantě nemá černý moc problémů s vyrovnáním hry. Celkem snadno prosadí tah d5 a bílý pak už nemá na výběr-buď vymění na d5, nebo drží napětí v centru a zahraje tah d3. V každém případě černého (tady spíše černou) z toho hlava bolet nemusí.

V partii po celkem logickém průběhu začaly výměnné operace a hra přešla do rovné koncovky, která při správné hře vede k nevyhnutelné remíze.

Snad jen v jediném okamžiku se mohla hra „zašmodrchat“.
V jedenáctém tahu černá vyměnila střelce (11. … Sxe3). Nisipeanu zkusil proti Chorvatu Jurkovićovi v roce 1993 zajímavý tah 11. … Jb4!?, po kterém vznikly na šachovnici divoké zápletky, v nichž měl mít mírně navrch bílý, ale černému se podařilo vyváznout se zdravou kůží.

 

 

První partie semifinále byla taková „oťukávačka“ a bude zajímavé sledovat, co si v zahájení obě hráčky připravily opačnými barvami.
Tingjie Lei hrála na turnaji doposud výhradně 1. d4, avšak ve svém repertoáru má i tah 1. e4, ale hrává i 1. Jf3 a výjimečně i 1. c4.
Anna Muzyčuk na turnaji volila Tarraschovu obranu dámského gambitu, ale v zavřených hrách má bohaté zkušenosti i s Holandskou obranou. Nakonec, i za bílé hrávala poměrně často v prvním tahu 1. f4  :usmev: . Na tah královského pěšce hrává Skandinávskou obranu, ale jistě má v zásobě i jiná zahájení.

Pokud bych měl tipovat výsledek druhé partie, „kříž“ by byl asi jasnou volbou. Ale tipnout si, jaké zahájení se bude hrát, to bych si netroufal  :usmev: .

Odkazy:

Pořadatelský web
Online přenosy: na chess24.com nebo na lichess.org

 


 

Nemyslím si, že je ženský šach nudný, spíše naopak. Ale možná by na FIDE mohli uvažovat, jak přitáhnout k této hře více diváků  :smich: .

 

 

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x