V pátek není svátek

Pátek bývá oblíbeným dnem pracujících lidí 🙂 , před kterými jsou (obvykle) dva volné dny. Na festivalu Tata Steel Chess Tournament 2023 už hráči turnajů Masters a Challengers mají volný den za sebou a v pátek usedli k šestému kolu.

 

Pokud jste včera sledovali turnaj Masters, jistě už víte, že ze sedmi partií skončilo pět partií remízou.

Ting Li-žen (Ding Liren) měl sice v partii s Levonem Aronjanem minimální převahu už od začátku partie, ale nebylo to nic světoborného.  Slabý černý pěšec na e6 se sice mohl časem stát předmětem útoku, ale ani černý nebyl zcela bez šancí. Partie skončila remízou.

To Anish Giri měl s Arjunem Erigaisim asi o něco lepší šance. Možná se dokonce mohl pokoušet vyhrát, ale to by musel najít ve 34. tahu pro člověka poněkud zvláštní tah 34. Kf1!, po kterém vstupuje bílý král vlastně na „minové pole“ :usmev: . Giri zahrál 34. h4 a po šachu střelcem na f2 mu chyběl tah Vf4. Partie přešla do remízové věžovky.

 

 

Souboj dvou možných budoucích mistrů světa :usmev: Abdusattorova a Praggnanandhay skončil smírně. Bezchybná partie.

Van Foreestovi se v turnaji nedaří, ale i Carlsen dostal dvakrát po sobě „do nosu“. Magnus měl černé figury a snažil se o výhru v remízové věžovce, ale tu bych pravděpodobně udržel i já :usmev: .

V partii Rapport – Maghsoodloo měl bílý asi o něco více ze hry, ale nebylo mu to nic platné, remíza. Fotbalovou terminologií: držení „míče“…. Bílý 50 % , černý 47 % , rozhodčí 3 % :smich: .

Wesley So porazil Vincenta Keymera, který zřejmě něco neviděl, nebo špatně spočítal. Myšlenka tahu 33. … Jb1 je evidentní: vytvořit volného pěšce. Otázka však zní: Uvědomoval si v té chvíli Keymer, že hraje černými figurami? :usmev: .

 

 

Caruana měl bílé figury s Gukeshem, kterému se v turnaji moc nedaří. Nedařilo se mu ani v této partii a Fabiano měl celkem snadnou práci. Caruana – Gukesh, 1-0.

 

 

Tabulka turnaje MASTERS po 6. kole (screenshot z webu https://tatasteelchess.com)

 


 

Turnaj Challengers byl o něco bojovnější, ale ne vždy vše hráčům vycházelo.

Velimir Ivić stál lépe s Adhibanem, dokonce získal i figuru, ale neuplatnil ji k výhře.

 

 

Supi je kouzelník :smich: . Je jedno, jestli stojí na prohru, nebo na výhru, výsledkem je nakonec stejně remíza. Sindarov jej prostě „vypustil“.

 

 

Yilmaz stál v partii s Beerdsenem lépe, ale zřejmě se mu nechtělo riskovat a spokojil se s remízou opakováním pozice.

Mishra přehrál Tabatabeie, stál na výhru, ale potom nenašel jediné 72. Vxc8 s vrácením kvality a výhrou. Místo toho zahrál 72. Vf6 a partie prakticky vynuceně přešla do rovné věžové koncovky.

 

 

Eline Roebers hrála až do pátého kola velmi dobře. Pak však „zmrvila“ partii s Beerdsenem a já vyslovil domněnku, že ta partie může mít vliv na její další hru v turnaji. Zřejmě to vliv mělo, protože partii s Donchenkem prohrála bílými prakticky bez „jediného výstřelu“ :smutek: .

 

 

L’Ami stál s Warmerdamem bílými přinejmenším pochybně, ale Erwin je zkušený hráč a hned tak něco jej nesloží :usmev: . Warmerdam přehlédl taktický úder 29. Vh8+ a to byl vlastně konec partie.

 

 

Šachový svaz České republiky má štěstí, že Jerguš Pecháč hraje za Slovensko :usmev: .
Ne, že by se nám hráč jeho kvalit nehodil (hodil!), ale po takovém výkonu, jaký Jerguš předvádí ve Wijku, by už v ČR všichni neplatící příznivci šachu jasně věděli, koho je třeba odvolat z vedení svazu :smich: .

Žertuji, ale Jergušovi se ve Wijku opravdu nedaří a přitom hraje celkem dobré šachy, jenže přehlíží. V partii s indickou hráčkou Vaishali Rameshbabu se partie celou dobu držela kolem „počítačové nuly“. Přeloženo do češtiny: šance byly vyrovnané a partie vypadala na remízu.
Když jsem viděl závěr partie, myslel jsem, že jde o chybu v přenosu, takže jsem čekal, až se objeví výsledek v tabulce.
Ano, zřejmě šlo o chybu v přenosu. Nikoliv však v online přenosu, ale v přenosu myšlenek v Jergušově hlavě.
První tah po časové kontrole a strašná chyba v rovné pozici. :smutek: .

 

 

Tabulka turnaje CHALLENGERS po 6. kole (screenshot z webu https://tatasteelchess.com)

 

 

Odkazy:

Web turnaje Tata Steel Chess Tournament 2023
Online turnaj Masters na chess24.com
Online turnaj Challengers na chess24.com
Fotogalerie
Výsledky obou turnajů na chess-results


 

Ve zkratce (…a s nadsázkou :usmev: )

FIDE konečně rozhodla, kde a za jakých finančních podmínek se bude hrát o titul mistra světa.
Bude se hrát zápas na čtrnáct partií v kazašské Astaně od 7. 4 . do 1. 5. 2023.
Sponzorem bude Freedom Holding Corp., cenový fond bude činit 2 miliony Euro, z nichž dostane šedesát procent vítěz, čtyřicet procent poražený.


 

V Mariánských Lázních se hraje festival Marienbad Open 2023.
Turnaj sleduji jen „koutkem oka“, ale naši čtenáři mají dobré informace i bez mého přičinění a umí se s námi o své poznatky podělit :usmev: .
Rostislav Huňa ve svém komentáři informuje o tom, že Václav Finěk uhrál v „mariánkách“ normu na IM :usmev: .
Gratulujeme!


 

Včera jsem viděl několik dílů vtipného večerníčkového seriálu seriálu Pat a Mat o dvou přátelích, sousedech a kutilech se šachovými jmény, co si vždy a se vším „nějak“ poradí :usmev: .
Pokud jste neviděli, nebo zapomněli, doporučuji vtipný animovaný seriál :mrknuti: .


 

A ještě blbý vtípek na víkend :mrknuti: .

 

 

 

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x