Van postupuje

Včera skončilo ME jednotlivců a jako obvykle, zatímco vepředu bylo dohráno, čekalo se na bojovníky, kterým nešlo o ceny, ale o čest, slávu, ELO body, hru atp. .
Osobně mě těší, že i když už „o nic“ nejde, stále mají někteří o co hrát 🙂 .

 

Tragédem právě skončeného mistrovství je asi Anton Korobov. Dlouhou dobu turnaj vedl, hrál dobře, ale doplatil na špatný finiš. Anton vedl od čtvrtého do devátého kola, v němž prohrál se Saranou a pak už se jen „vezl“ . V desátém kole remizoval s Dragnevem z Rakouska a v posledním kole prohrál s mladým Dardhou z Belgie. Klesl tak ze třetí příčky až na příčku šestnáctou. Stále to sice znamená postup na Světový pohár, ale přece jen je „nepatrný“ rozdíl ve finančním ohodnocení třetího a šestnáctého místa. Za třetí místo bylo 10 000 Eur, za místo šestnácté podstatně méně: 1 300 Eur.

 

 

Z našich si vybojoval postup na SP (Světový pohár) Thai Dai Van Nguyen.
Van ani jednou neprohrál, uhrál osm bodů a skončil na šestém místě. Kromě jeho solidní hry stojí za pozornost jeho turnajová taktika. Nehnal se za prvním místem nebo finanční cenou, ale vše podřídil jedinému cíli: postupu na SP.
V posledním kole remizoval s Řekem Kourkoulosem-Artidisem v sedmi tazích :usmev: . Na jistotu.

 

 

David Navara a Jirka Štoček patřili ke „zdržovačům“ posledního kola :usmev: . Je sympatické, že i když ani jeden z nich nehrál o cenu nebo o postup na SP (David Navara postupuje díky výsledku na ME v roce 2021), oba bojovali až do konce.
———————

Mimo „mísu“:
Vzpomněl jsem si, jak mi kdysi na jedné škole na první lekci šachového kroužku přišlo asi 20 kluků. Jen jeden z nich uměl tahat figurkami :smich: a když jsem se jich zeptal, proč tam tedy jsou odpovídali velmi podobně: „Poslal mě sem pan ředitel, abych nedostal důtku (dvojku z chování atd.).“ 

 

 

———————

 

David Navara se v posledním kole do poslední chvíle pokoušel „zlomit“ mladého ruského hráče Volodara Murzina. Bohužel, dámská koncovka byla remízová. Možná bylo nadějnější zkusit hrát raději věžovou koncovku, ale ani tam by asi při správné hře nebylo moc šancí na výhru, Mladý Rus to zahrál opravdu dobře.

 

 

Také Jirka Štoček měl v posledním kole ruského hráče. Sice ne tak mladého, ale ratingově dostatečně silného. Potěšila mě varianta, kterou si zvolil Alexandr Rachmanov, protože ji sám občas hrávám a vím, že vyznat se ve složitých variantách tohoto zahájení není vůbec jednoduché (a Stockfish si může „vykládat“ , co chce :smich: ).
Na šachovnici vznikla těžká pozice, v níž chybovali oba hráči. Speciálně doporučuji „stockfishovskou“ variantu s 50. h4 :usmev: . Fakt šílené.
O výsledku bojovné partie nakonec rozhodla závěrečná blicka, když náš hráč hleděl možná více na hodiny než na pozici :usmev: .

 

 

Souboj mladých se odehrál na 87. šachovnici. Izraelec Yahli Sokolovsky zkušeně přehrál našeho Jáchyma Němce v Caro Kannu. Jáchym tahal od devatenáctého tahu (19. … De7) za kratší konec provazu, ale možná to nebylo až tak docela marné. V koncovce těžkých figur by po 36. … Dg6!? musel bílý dokazovat, že je jeho pozice lepší a kdo ví, zda by ji vyhrál.

 

 

Zbytek našich se na „onliny“ nevlezl, takže jen „telegraficky“.
Tomáš Kraus měl černé figury s WIM Adelou Velikić a schválně si zkuste tipnout, jak partie dopadla :usmev: . „Černé jsou věrné“ a Tomáš „nezklamal“ ani v posledním kole.
Richard Stalmach měl černé s Izraelcem Matanem Gorodetzkým a Richard vyhrál, čímž se nakonec dostal nad 50 procent bodů.
V posledním kole vyhrál i Jirka Bouška s Turkem Ali Alperem Celikem a dostal se tak na padesát procent bodů.

Vítězem turnaje a mistrem Evropy pro rok 2023 se stal  Alexej Sarana, který měl lepší vedlejší hodnocení než další dva osmiapůlbodoví hráči Kirill Ševčenko a Daniel Dardha.

 

Výsledky našich hráčů:

 

 

Odkazy:

Web turnaje
Fotogalerie turnaje
Online na chess24.com
Online na lichess.org
Výsledky na chess-results


 

Aby ty šachy nebyly tak „suché“ :usmev: , připomeňme si, že je březen.
Slavili jsme MDŽ, bude se slavit „Josef“ (19.3.), ale ještě před Josefem nás čeká můj oblíbený svátek (a zrovna v pátek :smich: ) Den svatého Partrika.

Takže něco „irského“ a svižného.
U takové hudby se dobře hrají blicky :smich:

 

 

 

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
5 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
David Navara

Blahopřeji Vanovi k zaslouženému postupu!

David Navara

Nevím přesně, jak je to s cenami, ale mám pocit, že se dělily mezi všechny se stejným počtem hráčů, takže v případě výhry bych snad vyhrál okolo 200 eur. Pravda, není to jako kdysi dávno v Pardubicích, kde údajně jeden český velmistr při velkém dělení poslední finanční ceny vyhrál dvojcifernou částku. (Z povahy věci plyne, že takových lidí tehdy muselo být více.)

Petr Vobecký

Našim gratuluju!

Jan Jílek

Zdravím a děkuji za komentář.
 
Ten jsem si dovolil upravit z důvodů, které jsem popsal v tomto komentáři. Psal jsem Vám to na e-mail, který jste zadal, ale ten nebyl doručen (asi překlep v adrese). Díky za pochopení.

Petr Vobecký

To nevadí, také zdravím.
Šachu zdar a smějme se šaškům.

5
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x