Caruana? Caruana!!!

Včera se hrálo v norském Stavangeru na turnaji Norway Chess už šesté kolo. Do konce turnaje zbývají ještě tři kola, v nichž mohou, ale nemusejí 🙂 , získat hráči do tabulky ještě devět bodů.

 

V pátém kole se Caruanovi přihodila malá „nehoda“, když v partii s Mameďarovem udělal jednotahovou hrubku, po které byl v podstatě konec.

 

V šestém kole měl Fabiano Caruana černé figury proti nepříjemnému Nodirbeku Abdusattorovi. Mladý Uzbek jednu dobu rychle vyletěl ratingově nahoru a stále se drží na špici, ale jakoby v poslední době trochu stagnoval. Nelze říct, že hraje špatně, naopak hraje výborně, ale přece jen už jej jeho soupeři mají alespoň trochu „přečteného“.

 

Abdusattorov-Caruana, screenshot z online vysílání na webu chess24.com

S Caruanou měl Abdusattorov bílé figury a proti „Berlínu“ rozehrál známou variantu s tahem 4. d3.Už v devátém tahu se pokusil Caruanu překvapit výpadem 9. Jg5. Obvykle na toto pole táhne střelec a zdá se mi, že tah 9. Jg5 moc následovníků nenajde.
Vypadá to jako ztráta několika temp na převod jezdce po „trati“ g5-h3-g1-e2. Černý bez problémů vyrovnal hru. Pokud bílý až tolik stál o převod jezdce na e2, mohl jednoduše ve vhodný okamžik ustoupit králem na h1 a pak převést Jf3 přes g1 na e2  :usmev: , ale ani to by asi nebylo dobré (spíš ještě horší).
Ve střední hře nehrál Caruana nejpřesněji a Abdusattorov dokonce získal i výhodu, jenže čas neúprosně ubíhal a zhruba od 45. tahu už oba hráči blicali. V pozici, kde se dámy volně potulovaly prakticky po celé šachovnici, si Caruana jistě vzpomněl na jednotahovou hrubku z minulého kola.

Těžko říct, zda Abdusattorov něco přehlédl při propočtu, nebo tah 59. h6 jen odhadl, ale stálo ho to dva pěšce.
To však v dané pozici, kdy byli oba králové v nebezpečí nemuselo hrát až tak velkou roli, jenže s necelou minutou na hodinách se komplikované pozice nehrají zrovna dobře a po tahu 56. Je3?? zůstal pod palbou jen bílý král. Abdusattorov zaslouží uznání za snahu hrát na výhru i s nedostatkem času, Caruana za svou zarputilost s jakou se snaží hrát na výhru jakýmikoliv barvami.

 

 

Ostatní čtyři partie skončily remízami, přičemž partie Gukeshe s Girim a Mameďarova se Soem měly korektní a vyrovnaný průběh.
Mírně nespokojen by mohl být Firúzdža, který měl po celou partii s Nakamurou minimální převahu, ale Naka se velmi dobře bránil a udržel remízu.
Silně nespokojen by měl být Magnus Carlsen. Jeho krajan a soupeř Aryan Tari sice získal po zahájení určitou výhodu, ale ta se mu časem rozplynula. V koncovce těžkých figur byli oba hráči v silné časové tísni (cca kolem dvaceti vteřin) a Carlsen mohl zřejmě vyhrát (44. … Vf4! ; 47. … Da1), ale na druhé straně, těsně před koncem udělal hrubku (59. … Dg5+?), která jej mohla stát body.

 

 

„Remízové dvojice“ se utkaly o body v armageddonu.
Poměrně rychle skončila partie Mameďarova se Soem. Mameďarov se s tím moc nepáral a už v zahájení dal najevo, že hodlá hrát ostře.
Jenže si zřejmě špatně nastudoval variantu Anglické hry  :smich: .
Věděl sice, že má zahrát tah b2-b4, ale začal jej pracně připravovat tahem 8. Vb1, čímž dal soupeři čas na protiúder v centru.
So získal výhodu, ale nikam se s jejím uplatňováním nehnal. Spíše jen kontroloval pozici, protože remíza černého se v armageddonu bere jako jeho výhra. Mameďarov i nadále riskoval, až se „proriskoval“ k prohrané pozici.

 

 

Firúzdža s Nakamurou jsou oba dobří blicaři. Zdálo by se, že když má bílý o tři minuty v armageddonu víc, pak čas musí rozhodnout.
Nemusí.
Než se Firúzdža pustil do akce v centru (20. d4), byla jeho pozice celkem v pořádku. Po 20. d4, následných výměnách a tahu 22. … Sb2 má najednou bílý problém se svou věží.
Bílý asi vycítil, že by ji měl odevzdat, ale Firúzdža se rozhodl hned obě věže  :usmev: . Měl za ně sice tři lehké figury a možná někde mohl držet remízovou pozici, jenže měl bílé a remíza je pro bílého v armageddonu málo.
Nakamura si připsal 1.5 bodu.

 

A. Firúzdža, screenshot z online vysílání na chess24.com

 

 

 

Zatímco v klasické partii měl sice Carlsen více šancí než Tari (ale i Aryan mohl v závěru zvítězit), tak v armageddonu to byla vcelku jednoznačná záležitost. Po tahu 23. exf5 už se hrálo jen „na branku“ bílého.

 

Tari-Carlsen, screenshot z online vysílání na chess24.com

 

 

 

V poslední armageddonové partii šestého kola přehrál Gukesh až překvapivě snadno Giriho v Najdorfově variantě Sicilské hry.
Plán černého na mě nepůsobil nejlepším dojmem, vždycky jsem měl za to, že v Sicilské by se měl černý snažit využít otevřeného c-sloupce a hrát na dámském křídle  :usmev: , ale Giri to pojal trochu jinak.
Dámskou věž postavil na e8 (18. … Vae8) a pokoušel se hrát na královském křídle (20. … f5?).
Opravdu jen pokoušel. Brzy přišel o pěšce, pak o dalšího…a ještě jednoho, až se nakonec vzdal.

 

Gukesh-Giri, screenshot z online vysílání na chess24.com

 

 

 

Tabulka po šestém kole (screenshot z webu chess24.com):

 

Odkazy:

Web turnaje
Výsledky a los GM openu
Online Norway Chess na chess24.com
Online openu na lichess.org

 

Loading

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x