Den hrubek

V neděli se (většinou) nedělá a v neděli se nehrály ani uzavřené turnaje na Pražském mezinárodním šachovém festivalu. Hráči a Hráčky si odpočinuli a daly se čekat zajímavé boje.

 

Zajímavé byly, ale je otázkou, jakým způsobem někteří hráči odpočívali  :usmev: , protože některé chyby stojí za to.

V turnaji Masters se naštěstí hrubé chyby vyhnuly našim hráčům.
David Navara remizoval s Richardem Rapportem. Podle průběhu partie se dá soudit, že David buď spadl soupeři do připravené varianty zahájení (Královská indická) nebo má soupeř speciální cit pro pozice tohoto zahájení. Anebo taky obojí  :usmev: .
Není to poprvé, co mě Rapport překvapil svým pojetím Královské indické. Zatímco mnozí toto zahájení považují div ne za méněcenné, Rapport v něm nemá problém vyrovnat hru.
Na prvních patnáct tahů spotřeboval bílý (David Navara) přes půl hodiny, černému (Richard Rapport) stačilo dvanáct minut. Ani nad obětí kvality (18. … Vxa5) v osmnáctém tahu Rapport dlouho nepřemýšlel, zato David ztratil zhruba čtvrthodinu na braní pěšcem na c6 (20. dxc6). Černý získal dvě figury za věž a i když bylo na šachovnici málo pěšců, zdála se mi být pozice černého mírně lepší.
Jeho výhoda se začala postupně vytrácet po výměně dam, David už pak neměl problém najít cestu k remíze.

 

 

Thai Dai Van Nguyen rozbil Parhama Maghsoodlooa málem v miniaturce. Maghsoodloo měl problémy v zahájení už v pátém kole, ale partii s Rapportem nakonec udržel. Van však byl skvěle připraven a na rozdíl od Rapporta nedal svému soupeři šanci. Černý má v této variantě Nimcovičovy indické „trochu“ rozbitý pěšcový kryt před svým králem, ale není to tak hrozné, pokud černý ví, jak pozici bránit. Maghsoodloo však pozici ani moc nebránil  :usmev: .
Výborný výkon Vana, Parham si partii za rámeček asi nedá  :usmev: .

 

 

Co se děje s Viditem?
Jeden můj známý nedávno vyjádřil názor, že Vidit nechce před turnajem kandidátů odhalovat svou přípravu  :usmev: . To může být pravda, ale při pohledu na jeho partie je mnohem pravděpodobnější, že zhruba měsíc před důležitým turnajem je Vidit z formy. Hrubka, kterou „vyrobil“ v partii s Keymerem, je strašná. Přitom to byl Keymer, kterému pomalu začínala časová tíseň, ale v pozici, kdy měl bílý dámu a střelce proti věži a dvěma lehkým figurám, chyboval bílý (Vidit), který měl na hodinách ještě zhruba patnáct minut na osm tahů a nechal si dát „mat“ své dámě (33. Sb4??).

 

 

Hrubka Abdusattorova v partii s Praggnanandhou sice nebyla tak hrozná jako ta Viditova, ale i tak stojí za povšimnutí, že i velmistři extratřídy dělají chyby v propočtu. Černý vyšachoval, co se dalo  :usmev: .

 

 

Konečně se zmátořil Mateusz Bartel, který porazil černými figurami Gukeshe.
Gukesh si vůbec nelámal hlavu s nějakou rošádou. Jeho král uvízl v centru a Bartel mohl předvést, jak umí útočit  :usmev: . A umí to na jedničku, černá lavina pěšců v závěru partie byla nezastavitelná.

 

 

 

Výsledky a los dalšího kola turnaje Masters:

 

Tabulka turnaje Masters:

 

Chybovalo se také v turnaji Challengers.

Nechyboval ovšem náš Richard Stalmach, který bez problémů udržel „na uzdě“ prozatím vedoucího hráče Edize Gurela. Výborná hra Richarda!

 

 

Štěpán Hrbek se v partii s Erwinem L’amim dostal do hodně nepříjemné koncovky. Dvojpěšec a problémový střelec na c8, to byly faktory, které nevěštily nic dobrého. Přesto se však možná dala koncovka udržet. Černý mohl přejít do věžovky s pěšcem méně, byl by to však krajní a-pěšec, kterého by měl bílý navíc. K tomu by se černá věž dostala za bílého pěšce a nevím, nevím, zda by to bílý vyhrál.

 

 

Vypadá to, že Vaishali Rameshbabu si zasedla na české hráče  :usmev: . Ostatním rozdává body jak na běžícím pásu, ale české hráče poráží. Tedy zatím porazila jen dva, protože s Vaškem Fiňkem ještě nehrála.
V partii s Abhimanyou Mishrou hrála koncovku věže a lehké figury proti dámě. K tomu měl bílý (Mishra) ještě dva pěšce navíc, ale byli zdvojení. Zdálo se, že Vaishali se podařilo vybudovat „pevnost“ , jenže pak do své pevnosti pustila Abhimanyu a byl konec. Nějak mi hlava nebere, proč prostě jen netahala králem?

 

 

Hrubku vyrobil doposud dobře hrající Anton Korobov.  Z rovné pozice se dostal rovnou do prohrané. Maxim Rodshtein s něčím takovým možná tak trochu počítal, protože s třiatřiceti sekundami na hodinách bleskově našel vyhrávající tah 57. Jc5!! a černý ztrácí materiál.

 

 

Hrubá chyba se nevyhnula ani Vaškovi Fiňkovi (23. Sc3), přišel o kvalitu a pak už bojoval jen za ztracenou věc  :smutek: , Jaime Santos Latasa si nenechal ujít příležitost.

 

 

 

Výsledky a los dalšího kola turnaje Challengers:

 

Tabulka turnaje Challengers:

 

Naši hráči se „drží u dna tabulky“ a nevypadá to na nějaký velký úspěch, ale to asi ani nikdo nečekal. Boj o vítězství bude velmi napínavý. Stačí se podívat na tabulku, vedoucí trojice se spolu teprve utká.

 

Odkazy:

Web turnaje
Výsledky a tabulky na chess-results
Online na lichess.org
Časový rozpis turnajů a akcí
Turnajová stránka s komentovaným online přenosem na iVysílání České televize

 

 

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
2 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
kraken8

Stalmach hraje pěkný šachy, překvapil mě. Moc pěkný šachy. A to tohle píšu po dnešní prohře.
 

kraken8

Pro pana Jílka: není to ironie xd

2
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x