Van výborně, David dobře

I sedmé kolo Pražského mezinárodního šachového festivalu bylo velmi bojovné. V turnajích Masters i Challengers jsme viděli jen málo remíz.

 

V turnaji Masters si zatím vedou dobře oba naši hráči.
Thai Dai Van Nguyen měl sice trochu slabší začátek, ale zdá se, že už se rozehrál naplno. V sedmém kole čelil Van černými figurami nevyzpytatelnému Richardu Rapportovi. Už minule jsem psal, že Rapport hraje za černé obdivuhodně Královskou indickou. Když to umí hrát za černé, proč by to nešlo s tempem víc i za bílé?
Jde to :usmev: .
Rapport zahájil tahem 1. g3 a záhy byly na šachovnici pozice, které mohou vznikat i z jiných zahájení (Anglická, Rétiho atd.). Van reagoval ve svém stylu.
Ve třináctém stylu mohl zkusit agresivnější (nikoli však lepší) tah 13. … b5, ale Van hraje především na bezpečnost. Nepochybuji o tom, že vidí i jiná pokračování, přesto je u něj velmi pravděpodobné, že pokud to jde, zvolí bezpečnější cestu :usmev: .
Van bez problémů vyrovnal hru a ještě v šestnáctém tahu se dzálo, že Vanova hra „na bezpečnost“ povede k remíze.
Mohlo to tak být, jenže přišel dvadvacátý tah. Bílý měl napadeného jezdce a rozhodl se, že „sváže“ pěšce, který jej napadal.Po krátkém přemýšlení zahrál Rapport 22. Vec1.
Hrubá chyba, která rychle prohrává partii. Van nikam nespěchal a důkladně si spočítal všechny možnosti bílého. Nedá se vyloučit ani to, že Van skoro čtvrt hodiny hledal, co se za Rapportovým tahem skrývá.
A neskrývalo se nic :usmev: .
Do Rapportovy hlavy nevidím, ale vypadá to, že si po 22. Vec1 cxb3 23. Vxc8 spočítal jen variantu 23. … Vxc8 a přehlédl krásný mezitah černého. Nepřišlo žádné „automatické“ dobrání bílé věže na c8, černý zahrál 23. … Sxb2!!
Silný tah, po kterém sice bílý získává kvalitu, ale nepodaří se mu zastavit pochodující černé pěšce na dámském křídle.

 

 

Mateusz Bartel se s Davidem Navarou zná už celkem dlouho :usmev: . V jejich vzájemné partii jsem nečekal nějaké divoké přestřelky, spíše se dalo předpokládat vyčkávání na soupeřovu chybu. Opravdu tomu tak bylo, což však neznamená, že by se hrálo „při zdi“ . Hra přešla do vyrovnané „jezdcověžové“ koncovky, v níž měl iniciativu černý. To však na výhru obvykle nestačí a nestačilo to ani v tomto případě.

 

 

Praggnanandhovi se podařilo v partii s Gukeshem „vydolovat“ z Italské hry malou výhodu. Hra přešla do koncovky těžkých figur, o níž se Stockfish „domnívá“, že je mnohem lepší za bílého. Zřejmě je lepší, ale nezdá se mi být až o tolik lepší, že by měla být vyhraná. Pravdou však je, že kdyby Praggnanandhaa ve čtyřiačtyřicátém tahu šel králem aktivně dopředu, musel by černý bojovat o holý život :usmev: . Bílý se však spokojil s pasivnější ústupem krále na g3, po němž má sice stále o něco lepší pozici, ale černý by to měl při správné hře udržet.
Nakonec si oba hráči vyzkoušeli známou věžovku, v níž má silnější strana střelcového a krajního pěšce. Koncovka, kterou v minulém století analyzoval Levenfiš spolu s Botvinnikem, je většinou remízová, ale slabší strana musí být dobře obeznámena s různými motivy. Přece jen, dva pěšci, jsou dva pěšci :usmev: .

 

 

Vincent Keymer podlehl v ostré variantě dámského gambitu Nodirbeku Abdusattorovovi. Vypadalo to, že se bílý dostane k útoku proti černému králi, proto je trochu zvláštní, že to byl černý, kdo převzal iniciativu a zahájil útok proti králi, který uvízl v centru šachovnice. Mat se sice nekonal, ale Abdusattorov získal velkou materiální převahu a zvítězil.

 

 

Pokračuje Viditovo trápení.
V partii s Parhamem Maghsoodlooem stál jako černý celkem dobře. Pak se mu však zatoulala dáma na královském křídle a Vidit tuto situaci neuměl vyřešit. Přesněji, pokoušel se ji vyřešit stažením jezdce z centra jako obranu vůči tahu g4, po čemž by černý dosáhl obětí jezdce na g4 dobré pozice. Bílý však viděl dál a tah g4 nejdříve připravil.
V šestém kole nechal Vidit dát mat své dámě, v sedmém kole si to zopakoval, a tak je dvě kola před koncem v tabulce na posledním místě.

 

 

 

Výsledky a los dalšího kola turnaje Masters:

 

Tabulka turnaje Masters:

 

V turnaji Challengers se českým hráčům výsledkově moc nedaří. Píši výsledkově, protože jejich hra není špatná, ale chybí jim zkušenosti z takto silných turnajů. Umím si představit, že kdyby, nejen tito tři, naši mladí hráči měli možnost sehrát v roce alespoň tři takové turnaje, rychle by šli nahoru.

Richard Stalmach v sedmém kole získal už v zahájení výhodu s L’amim. Pak však zaváhal (několikrát :usmev: ) a hra se srovnala. V těžké koncovce, kdy už se hrálo do spadnutí praporku, udělal Richard s necelými dvěma minutami na hodinách hrubku, po které už nechytal černé pěšce a partii prohrál.

 

 

Podobně se vedlo i Vaškovi Fiňkovi, s tím rozdílem, že Vašek stál v partii s Korobovem od začátku hůře. Korobov však chyboval a Vašek dostal šanci na záchranu. S třiceti šesti vteřinami na hodinách to však nedokázal.

 

 

Štěpán Hrbek prohrál s Mishrou v miniaturce. Braní otrávených pěšců nikdy nebylo dobré a jak se zdá, nic se na tom nezměnilo ani v dnešní počítačové době :usmev: . To píši s plným vědomím toho, že i černý si vzal ve variantě „otráveného pěšce“ otráveného pěšce :usmev: . Když dva dělají totéž, není to totéž, zvlášť když dáte soupeři figuru zdarma…

 

 

Vaishali Rameshabu je na tom podobně jako naši hráči. Bodově i herně :usmev: . Sestra Praggnanandhy hraje dobře, i když občas něco pokazí už v zahájení, ale chybí jí zkušenosti z podobných akcí a to je pak na výsledku znát. Maxima Rodshteina přehrála, ale stálo ji to hodně času a ve složité pozici s několika sekundami na hodinách je špatně hledají nejlepší tahy. Naopak, vysoce stoupá pravděpodobnost chyby.

 

 

Do sedmého kola vedoucí hráč Ediz Gurel remizoval černými se Santosem Latasou a v tabulce byl dostižen Antonem Korobovem.
Poslední dvě kola budou hodně zajímavá :usmev: .

 

Výsledky a los dalšího kola turnaje Challengers:

 

Tabulka turnaje Challengers:

 

Náhledové foto: Pohled do hracího sálu. Zdroj: fotogalerie festivalu , autor: Petr Vrabec.

 

Odkazy:

Web turnaje
Výsledky a tabulky na chess-results
Online na lichess.org
Časový rozpis turnajů a akcí
Turnajová stránka s komentovaným online přenosem na iVysílání České televize

 

 

 

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
3 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
šachysta

Van má aktuální live rating 2641,5 a po delší době se vrátil do TOP 100 nejlepších hráčů světa  :palec-nahoru: 

David Navara

Vidím, že Petr Neuman porazil lidi z Číny! :usmev: 
(Vlastně Li Di, skloňovat se mi to nechce.)
Chess-Results Server Chess-results.com – Prague International Chess Festival 2024 – D

Jan Jílek

 :smich: 

3
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x