Těžký život ve Velkém Ben-Oni
Jedna z vynikajících učebnic strategie vyšla v roce 1956 a napsal ji známý šachový literát Hans Kmoch. Jmenuje se Die Kunst der Bauerführung (2. vydání, Berlín 1967). Podal v ní mimo jiné velkou systematizaci pěšcových struktur Ben-Oni. Vynikající příklady, podrobně vysvětlené strategické plány obou stran.
Pěšcovou strukturu Velký Ben-Oni rozebírá na celkem více než 30 stranách a analyzuje velmi podrobně 9 partií. Pro ty, kteří nejsou se strukturou tolik obeznámeni, uvádím schematický diagram struktury se základními plány obou stran.
Úvodní ukázka je z knihy Adolf Anderssen, Altmeister Deutscher Schachspielkunst; Leipzig 1912. Ilustruje rozehrávání takových obtížných postavení, jakým pěšcová struktura velkého Ben-Oni určitě je. Vůdce bílých kamenů získal několikráte větší převahu, ale v zápalu boje ji i několikráte ztratil. Pomohl až závěrečný kiks černého.
Paříž, 1878
V další historické ukázce černý hodně brzy obětoval zcela nekorektně pěšce a rychle prohrál. V partii je vložena i partie Carlsena, který v ní provedl typizované plány popsané v úvodu.
Mannheim, 1914
Následující souboj, již z moderních dob, by se dal nazvat: Zámek pro Sg7.
Willingen, 1999
Následující partii jsem sledoval v ligovém zápase UNI Brno, neboť problematika struktur Ben-Oni mě velmi zajímala, knihu Kmocha jsem již měl přečtenou. Partie je z prvoligového zápasu ve kterém jsem také hrál a na Zdenkovu partii se chodil často dívat. Náš reprezentant Miroslav Filip ale předvedl precizní výkon a metodicky ukázal na slabiny černé konstrukce. Partii Zdeněk Ramík uveřejnil ve své knize O chybách v šachu, Brno 2020.
Celostátní liga, 1979
Na závěr ještě dvě partie neznámých hráčů. Zejména druhá ukazuje, že se, pokud bílý nehraje přesně, dá poněkud pasivní postavení vyhrát velmi rychle černými kameny.
Wiesbaden, 2016
Internet, 2010
Partie ke stažení.