Bulvární souhrn

Bez obav, až tak bulvární to nebude 🙂 .
V poslední době se moc nehraje ani online, takže v „okurkové“ sezóně přicházejí na řadu drby a smyšlenky. Ale nejen drby …

Hraje se sice málo, ale hraje se dokonce i naživo.
V Moskvě se hraje open! A hned dvě skupiny. Áčko je otevřené, v béčku hrají ženy (a dívky, samozřejmě). Do konce zbývá odehrát ještě jedno kolo (v této chvíli…), krátkou informaci jistě přineseme.


Budoucnost šachu nevypadá úplně černě.
Zatímco u nás vlastně vůbec nikdo neví, jaká opatření v boji proti koronaviru budou platit příští den, v německém Dortmundu už je v rámci festivalu (ve dnech 13.-18.7.2021) naplánován „šachanistický“ zápas Ánand-Kramnik.
Proč šachanistický?
Protože se má hrát bez rošády :usmev: . Pro šachanisty nic nového, teď se po nás „opičí“ i šachoví „důchodci“ :smich: .


Arménská šachová jednička Levon Aronjan si poměrně hlasitě stěžuje na malou státní podporu šachu v Arménii. Rozhodl se proto změnit federaci a v blízké budoucnosti (pokud jej Arménie pustí nebo USA vyplatí) by měl hrát za USA. Nějak se mi nechce věřit, že by státní zřízení v USA bylo k šachům štědřejší než v Arménii, ale možné je všechno :usmev: .

Zajímavá je reakce Sergeje Karjakina, který sám před několika lety změnil federaci z UKR na RUS: „Naprosto pochopitelné rozhodnutí Levona změnit federaci. Udělal jsem totéž v roce 2009, když jsem neměl téměř žádnou podporu na Ukrajině.
Jsem ale jen zvědavý, kolik hráčů USA bude v americkém týmu?!“

 

Já osobně cítím v Karjakinově vyjádření ironické popíchnutí, ale je možné, že tam žádná ironie není a „vidím duchy“ :usmev: . Pak by měli pravdu ti, kteří v tom cítí ze strany Sergeje podporu Levonova rozhodnutí.
Přeberte si to po svém :mrknuti: .


Redakce šachy.cz se byla v uplynulém týdnu podívat, jak se vyrábějí šachy. Stálo to za to. Fotky nebudou a informace z výroby jsou „TOP SECRET“  :usmev: .


Mistrovství ČR mládeže je přeloženo na červen. Bližší informace najdete na stránkách ŠSČR. V nedávné minulosti vznikl „šum“ kolem postupového klíče na MČR kvůli nekonání postupových přeborů. Rozladěnost některých rodičů je pochopitelná (a v některých případech možná i oprávněná), ale v extrémní době nemohou být všichni spokojeni.

Nicméně v budoucnu se prý můžeme těšit na jiné a „vymazlenější“ MČR. Nejmenovaný spolek, kritizující rozhodnutí svazu, avizuje, že se pro příští rok „upíše ďáblu“ a mistrovství uspořádá, čímž udělá přítrž údajnému „klientelismu“. A ještě to prý bude ziskové … Opravdu se na to těším.
Je dobře, že se toho chce někdo ujmout, protože aktuálně má mládež už několik let štěstí, že to vůbec někdo pořádá.

Jen aby to toho budoucím pořadatelům něco nevlezlo, třeba koronavirus atp. :mrknuti:


Právě dnes se hrála online Velká cena ŠSČR na platformě Tornelo.com . Slyšel jsem, že předtahy na Tornelu stále ještě nejsou vyřešeny a nastavování hodin pro armageddon také ne (mám to však jen z doslechu).
To znamená: Chcete hrát online na Tornelu? Pak i zde potřebujete někoho, kdo nastaví hodiny :usmev: , tedy rozhodčí.

Máte-li dojem, že jde o jízlivý nebo sarkastický komentář, pletete se! Na sponzorování Velké ceny ŠSČR se totiž podílí i server šachy.cz .
Tudíž nerýpu, jen se mi moc nelíbí, že Tornelo už je tu nějakou dobu a zatím se moc „nepolepšilo“ :usmev: .

Turnaj jsem chvíli sledoval a celkem se mi líbilo, že jsem viděl do soukromí hráčů :usmev: .

Být nešachista, řekl bych, že někteří u toho vypadali, jako že urputně přemýšlejí :smich: :palec-nahoru:


Magnus Carlsen se domnívá, že klasické šachy jsou sice stále ještě důležité, ale dřív či později se bude muset zkracovat tempo. Dle jeho názoru by rovněž bylo vhodné bojovat o titul mistra světa ve více partiích, protože ve 12-14 partiích může hrát roli náhoda.

Souhlas, pak by se možná přestali hráči držet „při zdi“ ze strachu z porážky a začalo by se bojovat o něco nekompromisněji.

Ale kdo ví :usmev: .


Gata Kamsky zjistil, že existuje „nebezpečná“ (ale jinak užitečná) aplikace pro Android s názvem Chessify, která umí naskenovat šachovnici a „odeslat“ k analýze, čímž by se dalo možná celkem snadno podvádět.

Kdyby se ti velmistři naučili česky a četli náš web….
Pro čtenáře našeho webu není Chessify nic nového :usmev: .


Obvykle si dávám pozor na politiku :usmev: . Je to hodně tenký led.
Ale nedá se tomu vyhnout, protože i když už jsme „odpískali“ soutěže družstev, stále ještě jsou ve hře jarní, letní a podzimní turnaje a stále tu máme „půl-lockdown“, takže se to dotýká (tak trochu) i mé osoby (celkem mi vadí idioti, kteří chodí do práce i s Covidem a kdo není ve vedení státu, ví, že v téměř žádné fabrice se nedá zabezpečit „covidová bezpečnost“ především na šatnách, ve sprchách atd.).

Ani tentokrát nesdělím nahlas svůj názor na opatření vlády v nouzovém stavu.

Ale „šeptat“ snad mohu :mrknuti: .

 

 

 

Hezký víkend :mrknuti: .

5 3 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
3 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zdenek Cekal

Proboha, s takto nehorázným požadavkem by nevylezl na boží světlo ani neomarxista Ivan Bartoš. Modrý pták Vystrčil shazuje peří a začíná se barvit do ruda…

Zdenek Cekal

Levon Aronjan
 
V Arménii se v roce 2018 po revoluci kompletně změnilo politické vedení. Premiérem se stal Nikol Pašinjan, který na rozdíl od svého předchůdce Sargsjana přestal šachy finančně podporovat. Levon to komentuje takto:
 
„Do šachové arény vstoupili noví funkcionáři, kteří šachu vůbec nerozuměli a přisvojovali si naše úspěchy, začali se prosazovat, a to i prostřednictvím vydírání. Podařilo se jim rozštěpit naši šachovou rodinu. Mnohokrát jsem se snažil sdělit své znepokojení nad neútěšnou situací bývalému ministrovi školství, vědy, kultury a sportu Araiku Arutuňanovi, dalším funkcionářům v této oblasti a také premiérovi Arménské republiky při jediném setkání za tři roky, které trvalo přesně 15 minut.
Všechny mé snahy zastavit destruktivní rozhodovací procesy ohledně šachů byly marné. Dodnes se nepodařilo vysvětlit nové vládnoucí garnituře, že šachy jsou velkým odkazem naší země a že naše úspěchy v této oblasti jsou asi jedním z největších úspěchů. Osobně je pro mě šachové vítězství to druhé v pořadí, na co může být nezávislá Arménie pyšná po vítězství v osvobozenecké válce o Náhorní Karabach v letech 1992-1994.
Nedokázal jsem sdělit jednoduchou pravdu – že nežádám peníze pro sebe osobně, ale proto, abych měl možnost sloužit a přinášet slávu své vlasti, kterou už nemusí Arménie zažít po celá příští desetiletí…“
 
PS.1) Levona tlačí do šachového týmu USA mocný šéf Saint Louis Chess Clubu, pan Rex Sinquefield
2) Původní zdroj (bohužel pouze v ruštině)
http://chess-news.ru/node/27692

3
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x